Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: HPV
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am citit tot felul de linkuri referitoare la acest virus HPV. Sunt putin contradictorii, astfel incat vin cu intrebarea > daca testul PapaNicolau e negativ, testul HPV pozitiv, colposcopia buna si in final sa se scrie ca rezultat Diagnostic citologic Pap grad 2....Ce inseamna? Acel virus HPV exista? Sa repet anailiza, sa fac un test pt a afla ce fel de tip e...
Am inteles ca sunt 100 de tipuri si numai 4 dintre ele , in timp , duc la aparitia cancerului de col?( 90 % dintre femei capata acest virus in timpul vietii). Cat de adevarat este ceea ce se spune despre acest virus, sau e doar o forma de campanie pt vaccinare?
Sanatate maxima !
PS: D-nul dr. a mentionat faptul ca totul e in regula, sa repetam la anul analizele...Cum e totul ok, cand acel virus a iesit pozitiv?
Rezultatele la un test Papanicolau sunt incluse in cinci trepte de clasificare I pana la V. Primele doua clase Pap I si Pap II sunt in zona de normalitate, La Pap III trebuie facute investigatii suplimentare, dar nici acest stadiu nu inseamna cancer, ci indica prezenta unor celule anormale ce apar in infectii vaginale sau inflamatii ale colului uterin, de ex. Nivelul IV si V indica prezenta celulelor canceroase. Asadar nu trebuie confundat rezultatul acestui test citotumoral cu stadiile unui prezumptiv cancer de col uterin.
La femei, tipurile de HPV cu risc cancerigen crescut sunt tipurile 16, 18, 31 si 45 care probabil ca pot fi identificate cu alte analize mai de finete in caz ca testul HPV este pozitiv dar nu stim care dintre tipurile de mai sus sunt prezente. Alte tipuri de HPV prezente in conditiile in care testul Papanicolau este negativ nu trebuie sa ne ingrijoreze, dar este bine sa repetam analizele pentru a micsora un eventual risc. Oricum, nu vad motive de ingrijorare, dar consulta ginecologul si stabileste o strategie de monitorizare.
Sanatate!
Nu stiu ce m-as face eu fara voi happy. Sunteti de un sprijin moral... incomensurabil si pt asta va multumesc din tot sufletul .
Am fost azi si am facut un test de HPV, pt a vedea exact ce tip e...Sper sa fie totul in regula, Doamne ajuta ! :
Sanatate maxima !
URL de referinţă