Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tulburare psihotica acuta predominant deliranta
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Fiul meu in varsta de 25, ani a fost internat la Obreja unde a urmat tratament cu olanzapina 20 mg/zi,BZD 20 mg/zi, deparkine chrono 500mg/zi.Deoarece manca f mult a fost intrerupt cu introducerea Solian 800 mg/zi .Deci la iesirea din spital tratametul era Solian 800 mg/zi si Deparkine 500 mg/zi. Fiul meu a iesit din spital cu aceeasi idee deliranta ca l-a otravit prietena lui ,ca i-a facut ritualuri satanice,etc. Cu greu a luat tratamentul si il ia in continuare, pentru ca el zice ca nu are nimic, ca tot ce a trait este real.L-a o saptamana dupa iesirea din spital i-a fost schimbat tratamentul de dl dr care l-am inscris ,cu Rispolept solutie orala 1ml-1ml-2ml deoarece fiul meu era prea moale ,avea insomnii,tensiunea mare. Deparkine a zis ca nu e necesar.Fiul meu a fost internat pe 22 dec 2014 pana pe 14 ian 2015. Dupa 3 luni de tratament el nu realizeaza ca are o problema, zice ca degeaba ii dau tratament ca mai rau il distrug. Oare o sa-si revina vreodata???Va ro frumos daca cineva poate sa-mi dea un sfat, sunt disperata ,nu stiu ce sa fac?
Psihologul ce spune?
Pe langa tratamentul antipsihotic specific are nevoie de psihoterapie, de multe sedinte. Trebuie cautat un psihiatru bun, specializat si in psihoterapie, care pe langa reevaluarea tratamentului sa inceapa cu el sedintele de psihoterapie. Ambele metode terapeutice ofera sanse bune de reuperare. Totul depinde de severitatea si tipul delirului, probabil nonbizar pe care-l are.
Sanatate
Multumesc mult pentru sfaturi ! Am fost la o sedinta (aproape cu forta), apoi nu a mai vrut ,ca el nu are nimic , ca dl dr il lasa sa vorbeasca si nu ii da sfaturi ,ca el vrea o slujba si o prietena, nu are nevoie de psiholog. Fiul meu nu constentiaza boala si nu vede rostul tratamentului.Acum a dat fel de fel de interviuri pe skype ,ca vrea sa plece (a lucrat la o banca in strainatate, a facut 2 facultati si 2 mastere) ,iar eu nu-l las pt ca nu vreau sa mai faca vreun episod psihotic daca nu-l supraveghez. Nu stiu daca tratamentul este bun ,el nu mai delireaza ,nu mai zice ca ii citeste gandurile ,ca i se fac ritualuri satanice, etc ,dar el crede cu tarie ca tot ce s-a intamplat este real. Am citit ca alte persoane isi revin in 2-3 sapt .
si pana cand il tineti sub aripa 30 35 40 ani? poate la dvs este problema in comunicare lasati baiatul sa faca ce vrea
Catalin/a,peste 20ani,vei gandi la fel? Viky iti inteleg ingrijorarea ,copiii nostri raman copii chiar daca sunt de 50 de ani,cu rabdare si intelegere o sa depaseasca totul cu bine! Multa sanatate!
URL de referinţă