Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Bronsita
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4
De unde ti-a venit ideea cu chistul hidatic ? Ai facut radiografie si ti-a zis medicul asa ceva ?
Nu, in schimb am facut o radiog. pulmonara si rez. este : Ascensionarea diafragmei pe partea dreapta.Plus arsura, de fapt durerea din partea drpt. mai sus de ficat.
Hai sa facem ordine, ca sa inteleg si eu ceva :
- chist hidatic unde - la ficat sau la plamini ?
- daca doctorul n-a pomenit de chist, tie de unde ti-a venit ideea asta ?
- doctorul ce-a invocat drept cauza a ascensionarii diafragmei si a durerii de deasupra ficatului ?
- cit de intensa e durerea si exista o pozitzie a corpului in care sa se atenueze ?
- medicatie ti s-a prescris si ce anume ?
Chist hidatic la ficat.Ascensionarea a iesit la rad. pulmonara.Mi-a spas...pb. din cauza colonului iritabil.Med.-nimic.Durerea e permanenta si o am de mult.
In concluzie, pe tine ce te chinuieste acum - durerea data de chist sau bronsita ?
Amindoua.Cel mai tare ...starea febrila e pb.Cauza ei.
Fetitza scumpa, aceasta cauza - cu toata bunavointa - n-o putem decide aici, pe forum, nici macar daca am fi medici. E nevoie de ajutor calificat, pe viu, iar nu in virtual - parerea mea. Antibioticul ti l-a recomandat un doctor sau il iei de capul tau ?
Doctorul.Niciodata nu iau nimic de capul meu.
Leo, de ce presupui ca ai chist hidatic hepatic? Din ce analize sau explorari imagistice a rezultat asta? S-a vazut la ecografie? Ai eozinofilie, GGT, fosfataza alcalina si bilirubina mari? Chistul hidatic apare in coditiile infestarii cu ouale parazitului echinococcus granulocus (tenia cainelui) si este o boala endemica in zonele in care se cresc ovine. Contaminarea se poate face si prin fecalele cainilor. In cele mai multe cazuri chistul are localizare hepatica sau pulmonara. Oricum, exista tratament, se poate extirpa chirurgical daca se confirma diagnosticul.
Ieri mi-a fost un pic mai bine si, eu ca o fata gospodina ce sint, am gatit ceva , am spalat citeva...adica masina, dar a tb. sa fac un drum la uscator si ce mi-a placut cel mai tare, am ramas fara caldura, ca de apa calda va pot spune doar, ca avem de doua ori pe an...la Pasti si la Craciun.In concluzie am zacut la pat, fara exagerare, am stat in pat pina la ora 16 cind am mincat putin.Dupa aceea dai bice...pune fuga si gateste pt mama si baiat...etc.Am niste dureri cumplite de sold si coloana, daca ma vedeti cum merg...dar asta e...ma asteapta babutele in bloc.E ziua matusii mele care implineste 87 de ani , a cam intrat in panica ca eu eram speranta ei...mai am o vecina de 77 de ani pe care o ajutam.Mama saraca nu mai spune nimic, se bucura cind vede ca ma ridic din pat.Va pup pe toti si va doresc multa sanatate!
Pagini: 1 2 3 4
URL de referinţă