Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: amorteala a pielii
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara!A aparut o problema si nu stiu daca trebuie sa ma duc la un consult cat mai repede sau nu...
Un scurt istoric:am hernie bilaterala de disc L5 S1 de mai multi ani.ma doare uneori in zona herniei.Inainte cobora pe picior o senzatie ciudata,pana in talpa.De ceva timp insa nu se mai manifesta asa.Ma doare doar in zona herniei.Toata vara m-am plimbat cu bicicleta mai mult sau mai putin iar cand fortam ma durea in zona herniei.
Pe 23 decembrie am profitat de ziua frumoasa si m-am plimbat pe digul lacul morii cam 1 ora.Foarte putin m-a durut baza coloanei.Pe seara m-a durut putin capul,zona frontala,dar n-am luat nimic.Eu dorm de obicei pe partea dreapta cu mana sub perna.Dimineata cand m-am trezit am simtit dosul palmei drepte impreuna cu dosul degetului mare amortita.Doar pielea,fara intepaturi,furnicaturi.Doar senzatia de amorteala.Am crezut ca doar mi a amortit si o sa si revina.Dupa 3 ore,insa,era la fel...am sunat medicul de familie si mi-a recomandat neuromultivit,nurofen,crema antiinfamatoare si sa tin mana in apa cu sare.Mi-a mai spus sa merg la urgente la neurologie daca nu se diminueaza senzatia.
Au trecut 2 zile si ma simt la fel...mi-e teama sa nu ramana permanent.
Credeti ca e vorba de vreun nerv si trebuie neaparat cat mai repede tratament?Sa ma duc la un consult neuro?
Da, foarte probabil ca e o problema datorata compresiei unui nerv. Mergi la un neurolog pentru un consult totusi si pentru tratamntul de restabilirea a functionalitatii nervului afectat.
Legat de hernie, o investigatie RMN iti va spune ce trebuie facut in continuare, daca este sau nu necesara o interventie chirurgicala reparatorie.
Sanatate
Multumesc frumos pentru raspuns!
URL de referinţă