Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Dureri intre omoplati
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Carina, din ceea ce stiu eu durerile dintre omoplati, si mai ales cele din stinga, pot fi de natura anginoasa numai daca au corespondent si in fata, adica sternal. Daca pieptul - sau eventual mandibula si bratul sting - nu dor, putin probabil ca durerile de spate sa fie de la inima. Spui ca mama se teme de un eventual cancer pulmonar nedepistat, drept care se controleaza radiologic anual - deci problema e veche, ori un cancer pulmonar este un proces evolutiv, si inca rapid. Daca ar fi fost o boala neoplazica ,existau si multe alte simptome, de tip dispnee, pleurezie apoasa, slabiciune marcata, ceea ce inteleg ca nu e cazul mamei. Cel mai probabil durerile provin de la coloana vertebrala,eventuale ciocuri pe vertebre,tasari, fracturi, sau sint de natura osteoporotica. Prin urmare eu as face o radiografie a coloanei si un consult neurologic. Daca acestea s-ar dovedi neelocvente, as continua cu un DEXA - control, de asemenea, radiologic al coloanei si soldurilor, pentru a vedea daca nu sint semne de osteoporoza, care pot fi extrem de dureroase si periculoase. Pentru trimitere la control DEXA apelati la un endocrinolog. Sanatate multa, mai vorbim !
Salutara interventia de a raspunde intrebarii Carinei in cadrul acestei sectiuni. Acum sper sa fie si vazut acest raspuns de Carina happy
Pai am avertizat-o pe Carina ca in acest areal ii raspund, deci va sti unde sa caute !
URL de referinţă