Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: analize sange
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua
am 24 de ani si mi-am facut analize la sange deoarece au inceput sa imi apara negi pe corp in numar foarte mare, peste tot, innafara de zona genitala.
am facut analize la:
vdrl(rpr)= negativ

IgE total = 862,1 val.ref 100 rau

Hemoleucograma = normale
VSH 5mm/h val.ref 10
TGO (ASAT) 32 u/l val.ref 40

TGP (ALAT) 78 U/L val.ref 41

am facut ecografie abdomino-pelvina si e totul normal "innafara ca am o a doua splina"

doctorita la care am fost nu mi-a zis mai nimic mi-a dat doar HEPATOPROTECT "stergeti daca am facut publicitate" in schimb m-a trimis la un doctor sa imi scot negii.
Am scos 90% din ei.."nu am mai apucat sa imi scot toti deoarece am avut niste probleme personale" atat acum am ramas ca in plop. 1500 lei cheltuiti pe analize si doctori si nici macar nu stiu ce am nu imi zice nimeni nimic
Dumneavoastra ce ziceti,,,ce ar insemna analizele de mai sus?[/size][/color]
Valoarea mare a IgE duce cu gandul la un raspuns la anumiti alergeni. Ar trebui vazut daca e vorba de o infestare cu HPV in cazul negilor. Pentru IgE-ul crescut trebuie vazut daca nu e vorba cumva de o infestare parazitara clasica, cum este cea cu toxocara. Daca ai animal de casa, este posibil. Ar trebui deci facute cateva teste imunoenzimatice pentru a vedea daca este vorba de vreo infestare parazitara datorata uneia dintre cele mai raspandite 4-5 astfel de parazitoze. Un examen coproparazitologic clasic este si el util.
Sanatate
(13-10-2014 08:02 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Valoarea mare a IgE duce cu gandul la un raspuns la anumiti alergeni. Ar trebui vazut daca e vorba de o infestare cu HPV in cazul begilor. Pentru IgE-ul crescut trebuie vazut daca nu e vorba cumva de o infestare parazitara clasica, cum este cea cu toxocara. Daca ai animal de casa, este posibil. Ar trebui deci facute cateva teste imunoenzimatice pentru a vedea daca este vorba de vreo infestare parazitara datorata uneia dintre cele mai raspandite 4-5 astfel de parazitoze. Un examen coproparazitologic clasic este si el util.
Sanatate

am facut la 20 de alergeni respiratorii si 20 alimentari..si e 0

am uitat sa precizes ca am dus 2 negi la laborator si au iesit ca sunt veruci normale

Buna ziua am facut un fel de accident vascular ocular, diagnostic ocluzie retiniana, medicul oftalmolog m-a rugat sa fac o groaza de analize,inclusiv de sange,rmn cerebral insa toate au iesit bune.Mi-a spus CA singura posibilitate AR fi sindrom antifosfolipidic.CA urmare am fost la Medlife si am cerut sa fac testul .Am facut test pt AC anti fosfolipidici iam a iesit negativ 0.6 si AC antifosfolipidici igg negativ 2.1.Am cititPE internet CA tb si anticogulant lupic, Anticorpi anticardiolipinici (IgG, IgM), Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 care costa mult mai mult dar PE alte site-uri scrie CA sunt incluse la ac antifosfolipidici igg si igm PE care i-am facut deja. Puteti VA rog sa imi interpretati analizele si sa imi spuneti CE AR tb sa fac in continuare?Sa fac si testele acelea de mai sus sau este acelasilucru cu cele PE care le-am facut?VA multumesc,cu stima,

Buna ziua am facut un fel de accident vascular ocular, diagnostic ocluzie retiniana, medicul oftalmolog m-a rugat sa fac o groaza de analize,inclusiv de sange,rmn cerebral insa toate au iesit bune.Mi-a spus CA singura posibilitate AR fi sindrom antifosfolipidic.CA urmare am fost la Medlife si am cerut sa fac testul .Am facut test pt AC anti fosfolipidici iam a iesit negativ 0.6 si AC antifosfolipidici igg negativ 2.1.Am cititPE internet CA tb si anticogulant lupic, Anticorpi anticardiolipinici (IgG, IgM), Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 care costa mult mai mult dar PE alte site-uri scrie CA sunt incluse la ac antifosfolipidici igg si igm PE care i-am facut deja. Puteti VA rog sa imi interpretati analizele si sa imi spuneti CE AR tb sa fac in continuare?Sa fac si testele acelea de mai sus sau este acelasilucru cu cele PE care le-am facut?VA multumesc,cu stima,
Deja exista un topic numit "Interpretare Analize".
Deschiderea acestui nou topic, si in cadrul aceluiasi capitol de "Analize de Laborator", mi se pare o lipsa de bun simt si de respect pentru acest Forum si echipa care munceste sa-l intretina. Motiv pentru care topicul actual se inchide.
URL de referinţă