Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Insuficienta cardiaca congestiva....
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
...asa suna diagnosticul necrutator al catelusei mele Betty care in august a implinit 9 ani. Prin primavara, tusea destul de des si am fost cu ea la un cabinet veterinar unde am fost ani de-a randul pentru vaccinuri si diferite urgente. Diagnosticul a fost de parvoviroza! Injectie cu antibiotic si repetarea lui la o saptamana apoi la doua. Tusea insa nu i-a trecut si documentandu-ma am presimtit ca are o afectiune cardiaca. Lucrurile s-au precipitat, dupa o tuse prelungita a lesinat cateva clipe! La cabinet unde am fost de urgenta le-am spus direct despre ce cred ca ar putea fi. Intr-adevar, doar ascultand cu stetoscopul iti puteai da seama ca e o problema cardiaca serioasa pentru ca murmurul cardiac produs de regurgitarea prin valva mitrala este usor de detectat. A urmat o ecografie Dopller 3D si diagnosticul a fost necrutator, insuficenta cardiaca congestiva, una dintre cele mai grave boli canine, pentru care speranta de viata este destul de redusa. Hipertrofia de ventricul si auricul stang era evidenta. Din iunie am inceput tratamentul cu Vetmedin, singurul medicament de uz strict veterinar pentru insuficienta cardiaca. Medicul veterinar care i-a facut ecografia, o doamna cu un suflet deosebit si stagii de pregatire in cardiologia canina in strainatate m-a incurajat si ajutat cu sfaturi. I-am completat eu tratamentul cu cate un sfert de panangin la doua zile si am renuntat la cibacen, un hipotensor recomandat initial. In schema de tratament figura si un sfert de furosemid zilnic ca diuretic menit sa diminueze congestia la nivel pulmonar prin eliminarea retentiei de lichide ce pare ca faciliteaza tusea. Nu i-am facut inca o radiografie toracica pentru a vedea inima in raport cu venele pulmonare pentru ca diagnosticul a fost cat se poate de clar. Nici diureticele nu i le dau in fiecare zi pentru ca avea si un nivel scazut al potasiului. Sigur, poate fi folosit in loc de furosemid, spironolactona care este un diuretic ce protejeaza impotriva scaderii potasiului sanguin. Pare sa raspunda bine la tratament dar are momente cand o apuca tusea si ne speriem cu totii! Mai ales dupa ce se agita de bucurie sau bea apa, tuseste. As vrea sa o ajut sa mai traiasca vreo cativa ani dar nu stiu cum. O ferim de emotii si de efort dar cand nu ii e bine se uita la noi cu niste ochi atat de tristi si vrea in brate incat pur si simplu ne dau lacrimile. Am crescut-o ca pe copilul nostru si ne va fi foarte greu cand se va intampla! Poate cineva s-a confruntat cu ceva asemanator, poate a gasit o cale care a lungit viata catelusului sau. As incerca sa combin Q10 cu riboza si L-carnitina dar nu stiu ce urmari ar putea avea. Uneori si pananginul parca o agita. Am gasit un gel numit Cardiomega Gel, ce contine printre altele Q10, L-carnitina si taurina. L-am comandat deja si poate o va ajuta marind capacitatea inimii de a rezista la efort.
Ce sa facem, suntem o familie de "inimosi" cu totii si nu stiu daca e fatalitate sau intamplare!sad
Dar s-a incercat sa se stabileasca de ce a aparut aceasta insuficienta cardiaca?
Ma gandesc ca daca ar fi din cauza unui bloc de ram stang, atunci, indiferent cat de ciudat ar parea, s-ar putea incerca implantarea unui stimulator cu resincronizare. Stiu ca suna exagerat, dar in cazul in care stapanul tine foarte mult la animalul sau nu vad de ce nu, pana la urma. Au mai fost cazuri de oameni care le-au implantat animalelor lor stimulatoare. Eu va zic sincer ca nu m-as da inapoi de la asa ceva, daca, Doamne fereste, ar fi cazul.
Singura problema ar fi ca aparatul ar trebui achizitionat de catre stapan, ca nici pentru oameni nu prea sunt ele subventionate de catre "alesi" asa cum ar trebui (dar sa nu uitam sa ne platim asigurarea de sanatate!).
Suna ca o masura cam extrema, dar este impusa de situatie.
E greu de spus cum se ajunge la asa ceva. Stiu doar ca destul de multi caini din rasa Bichon maltez capata de-a lungul vietii aceasta boala cardiaca. Nu e congenitala in cazul ei, mama catelusei mele neavand probleme. Cred ca este o problema specifica la cainii de talie mai mica foarte agitati si plini de energie de felul lor. A fost si foarte sperioasa la viata ei. Poate ca efectul combinat al celor doua oboseste inima in timp, iar valva mitrala si mai ales legaturile ei ligamentoase cedeaza. Apoi, pe fondul regurgitarii atrio-ventriculare apare hipertrofia partii stangi a inimii si apoi congestia asociata insuficientei cardiace. Problema ei este deci valva mitrala compromisa. Am inceput sa-i administrez Cardiomega Gel in speranta ca Omega 3, Conezima Q10, L-carnitina si vitamina E din compozitie, ii vor ajuta inima sa reziste mai bine. Nu stim si nu vom sti cat de aproape este sa devina un Angel!

P.S. In paralel, tratamentul clasic, Vetmedin, diuretic, panangin (Mg pentru valva mitrala, K pentru hipokalemia ei) si alimentatie specifica, cardio, saraca in sodiu.
Duminica am fost cu Betty a mea sa-i fac o radiografie toracica, singura investigatie pe care nu i-o facusem. Vreti sa vedeti cum arata o inima uriasa de catel suferind de insuficienta cardiaca congestiva? In imagine se vede traheea si o oarecare acumulare de lichid in zona hilului pulmonar. In ultima vreme tuseste imediat cum se agita sau se bucura sau latra. Nu stiu ce as putea sa mai fac pentru ea. Diureticul trebuie sa il ia zilnic, furosemid 40mg 1/4. Aspacardin-ul de asemenea 1/4 pentru a compensa pierderile de potasiu prin diureza. Am cerut sfatul unui veterinar de pe JustAnswer si mi-a recomandat un calmant al tusei de etiologie cardiaca dar simt ca nu este o solutie, deoarece congestia si acumularea de fluide sunt cele care ii provoaca tusea. Cu inima lucrurile sunt clare, nu se poate face absolut nimic. Hipertrofia de parte stanga si valva mitrala compromisa sunt cele care in final o vor face ingeras. Pana atunci, vom incerca sa facem tot ce e omeneste posibil sa ne umple cat mai mult timp sufletele cu bucuria de a ne revedea dar cu privirea ei din ce in ce mai trista si mai intrebatoare....
Zic si eu - oare o punctie la plamini, asa cum se procedeaza in cazul pleureziilor apoase la oameni, n-ar putea-o ajuta ? Am vazut chiar acum citeva zile pe Animal Planet - si ma gindeam la voi - un catelus caruia i s-a pus un stimulator cardiac uman de la o persoana decedata, virful sondei plasindu-se in ventriculul drept. Veterinarul era extrem de multumit si-i acorda mari sanse animalutului, cu atit mai mult ca era foarte tinar, avea doar trei ani. Va inteleg mihnirea, si noi am fost extrem de necajite cu mama cind ne-a murit o pisica de tot hazul.
Probabil ca da, dar ar fi extrem de traumatizanta pentru ea care suporta greu si o simpla injectie. In plus, ar trebuie repetata destul de des. Trebuie sa ma orientez spre administrarea de diuretic in combinatie cu miofilinul. Dozele le voi stabili impreuna cu medicul ei veterinar pentru ca la greutatea ei de doar 4.6 Kg nu imi permit sa gresesc.
La cumpana dintre ani, un suflet mic s-a inaltat la cer si poate nimic nu doare mai tare decat faptul ca n-am fost langa el! S-a stins, chinuindu-se sa respire, in bratele fiului meu. Departe, acolo unde ma aflam in seara de revelion, n-am simtit nicio clipa bucuria de a petrece in noaptea dintre ani pentru ca stiam ca nu-i e bine. Nu credeam ca poate sa doara atat de mult despartirea. Casa pare pustie si nu stiu daca acest gol din suflet va mai fi umplut vreodata de altceva. Acum se odihneste undeva, aproape de noi, avand la piept jucaria care i-a placut cel mai mult. Un ingeras de plus, care cand il strangea usor cu dintii ei micuti, ii spunea o rugaciune:

Inger ingerasul meu, ce mi te-a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine si ma invata sa fac bine
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Totdeauna ma insoteste si de rele ma pazeste
Amin
SH, regret sincer cele intimplate, pentru pierderi definitive nicicind nu sintem suficient de pregatiti, chiar daca e vorba "doar" de un catelus. Te inteleg foarte bine, si noi am fost bolnavi de suparare cind ni s-a prapadit mita cea nebunatica, unde mai pui ca s-a intimplat si din prostia noastra !
Imi pare rau SH! Mie imi plac mult animale, am 2 pisici si imi dau seama prin ce treceti. Ce sa mai, e extrem de greu ...
Pentru ca m-am mai linistit un pic dupa pierderea grea suferita, pot sa trag niste concluzii legate de aceasta boala care afecteaza foarte multi caini de talie mica si are un final ce poate fi doar amanat. Nu ignorati tusea canina si nu acceptati ca ea poate fi doar rezultatul unei simple viroze. Trebuie investigata inima, EKG, ecografie, radiografie toracica (daca diagnosticul de insuficienta cardiaca congestiva e pozitiv) si trecut de urgenta la un tratament care sa-i lungeasca viata cat de mult se poate. Vetmedinul nu trebuie sa lipseasca. E de preferat digoxin-ului. Ceea ce va face insa diferenta, este tratamentul complementar cu diuretice si suplimente si dieta hiposodica cardiaca. Alegerea diureticului potrivit este esentiala. Aici poate am gresit pentru ca nu i l-am administrat zilnic, ci doar in crizele de tuse. Furosemidul este un diuretic de ansa, foarte eficace, dar necrutator cu potasiul. Trebuie verificat nivelul K macar odata la 2 luni, daca se opteaza pentru furosemid. Spironolactona, desi ajunge la concentratia plasmatica optima dupa o administrare de 3-4 zile, cruta potasiul. Pananginul va completa necesarul de K si magneziu care se pierd prin diureza. In fine, crutarea de la efort, suplimente ce contin Omega 3, coenzima Q10, L-carnitina completeaza un tratament menit sa mareasca speranta de viata a celui pe care il consideram ca un membru al familiei si de care ne-am atasat atat de mult incat, atunci cand il pierdem suferim enorm de mult! Speranta medie de viata in cazul acestui diagnostic este de cca. 4,2 luni, conform unor studii. Au fost insa multe cazuri de supravietuire si de 5-8 ani cu un tratament ajustat si corect aplicat.
Undeva, acolo, in raiul animalutelor, poate ca si lui Betty ii e dor de noi asa cum ne e noua de ea.....
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă