Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: interpretare analize
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna ziua as dori sa ma ajutati cu interpretarea de analiza a fetitei mele de 1 anisor. inainte cu 2 saptamani a facut temp de 39.9 vreo 3-4 zile la rand si a trebuit sa ii dau supozitor novocalmin si nurofen si beladona pastile homeopatice.Am fost si la medic si a zis ca are un pic de rosu in gat si ii ies o multime de masele si canini.
hematologie :
hemoleucograma complecta
leucocite : 11.26 *10^9/l valori biologice 6-14*10^9/1
neu% : 46.0 % valoare 13-33%
lym% : 49.1% valoare 46-76%
mon% : 3.5% valoare 0-5%
eos%:1.3% valoare 0-4%
bas%: 0.1% valoare 0-1%
hematii 5.93*10^12/l valoare 3.8-5.4*10^12/l
trombocite 462*10^9/l valoare 150-450*10^9/1
volum eritrocitar mediu 68.6 fl valoare 72-88fl
hemoglobina eritrocitara medie 22.8 pg valoare 24-30pg
volum mediu trombocitar 11.1 fl valoare 6-11fl

biochimie
tgo 55 ul/l valoare 5-35 ui/1
tgp 27 ui/l valoare 5-35 ui/1
analize urina
densitate 1015 valoare 1015-1025
ph 7 valoare 4.8-7.4
leucocite ++ valoare negativ
sediment urinar prezente celule epiteliale plate,20-25 leucocite/camp;frecventa flora microfibiana

exudat faringian
cultura : streptococ b hemolitic, stafilococ auriu hemolitic- absent astea nu stiu ce insemna.
Va rog frumos sa ma ajutati cu raspuns.Multumesc
Nu ati precizat doua lucruri importante, valorile de referinta si contextul in care s-au facut aceste analize! Interpretarea analizelor trebuie facuta de catre medicul pediatru care le-a recomandat. Asa, la o prima vedere, numarul crescut de leucocite sugereaza un focar infectios. TGO usor crescut se datoreaza probabil unui tratament cu antibiotic.
Sanatate bebelusului Dvs.
buna ziua as dori sa ma ajutati cu interpretarea de analiza a fetitei mele de 1 anisor. inainte cu 2 saptamani a facut temp de 39.9 vreo 3-4 zile la rand si a trebuit sa ii dau supozitor novocalmin si nurofen si beladona pastile homeopatice.Am fost si la medic si a zis ca are un pic de rosu in gat si ii ies o multime de masele si canini.
hematologie :
hemoleucograma complecta
leucocite : 11.26 *10^9/l valori biologice 6-14*10^9/1
neu% : 46.0 % valoare 13-33%
lym% : 49.1% valoare 46-76%
mon% : 3.5% valoare 0-5%
eos%:1.3% valoare 0-4%
bas%: 0.1% valoare 0-1%
hematii 5.93*10^12/l valoare 3.8-5.4*10^12/l
trombocite 462*10^9/l valoare 150-450*10^9/1
volum eritrocitar mediu 68.6 fl valoare 72-88fl
hemoglobina eritrocitara medie 22.8 pg valoare 24-30pg
volum mediu trombocitar 11.1 fl valoare 6-11fl

biochimie
tgo 55 ul/l valoare 5-35 ui/1
tgp 27 ui/l valoare 5-35 ui/1
analize urina
densitate 1015 valoare 1015-1025
ph 7 valoare 4.8-7.4
leucocite ++ valoare negativ
sediment urinar prezente celule epiteliale plate,20-25 leucocite/camp;frecventa flora microfibiana

exudat faringian
cultura : streptococ b hemolitic, stafilococ auriu hemolitic- absent astea nu stiu ce insemna.
Va rog frumos sa ma ajutati cu raspuns.Multumesc
Analizele sunt ok, poate cu exceptia prezentei leucocitelor in urina. Ar fi bine sa-i faceti o urocultura pentru a exclude o eventuala infectie urinara. Banuiesc ca medicul pediatru s-a uitat pe analize.
Sanatate

Buna ziua am facut un fel de accident vascular ocular, diagnostic ocluzie retiniana, medicul oftalmolog m-a rugat sa fac o groaza de analize,inclusiv de sange,rmn cerebral insa toate au iesit bune.Mi-a spus CA singura posibilitate AR fi sindrom antifosfolipidic.CA urmare am fost la Medlife si am cerut sa fac testul .Am facut test pt AC anti fosfolipidici iam a iesit negativ 0.6 si AC antifosfolipidici igg negativ 2.1.Am cititPE internet CA tb si anticogulant lupic, Anticorpi anticardiolipinici (IgG, IgM), Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 care costa mult mai mult dar PE alte site-uri scrie CA sunt incluse la ac antifosfolipidici igg si igm PE care i-am facut deja. Puteti VA rog sa imi interpretati analizele si sa imi spuneti CE AR tb sa fac in continuare?Sa fac si testele acelea de mai sus sau este acelasilucru cu cele PE care le-am facut?VA multumesc,cu stima,

Buna ziua am facut un fel de accident vascular ocular, diagnostic ocluzie retiniana, medicul oftalmolog m-a rugat sa fac o groaza de analize,inclusiv de sange,rmn cerebral insa toate au iesit bune.Mi-a spus CA singura posibilitate AR fi sindrom antifosfolipidic.CA urmare am fost la Medlife si am cerut sa fac testul .Am facut test pt AC anti fosfolipidici iam a iesit negativ 0.6 si AC antifosfolipidici igg negativ 2.1.Am cititPE internet CA tb si anticogulant lupic, Anticorpi anticardiolipinici (IgG, IgM), Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 care costa mult mai mult dar PE alte site-uri scrie CA sunt incluse la ac antifosfolipidici igg si igm PE care i-am facut deja. Puteti VA rog sa imi interpretati analizele si sa imi spuneti CE AR tb sa fac in continuare?Sa fac si testele acelea de mai sus sau este acelasilucru cu cele PE care le-am facut?VA multumesc,cu stima,
Deja exista un topic numit "Interpretare Analize".
Deschiderea acestui nou topic, cu acelasi nume si in cadrul aceluiasi capitol de "Analize de Laborator", mi se pare o lipsa de bun simt si de respect pentru acest Forum si echipa care munceste sa-l intretina. Motiv pentru care topicul actual se inchide.
URL de referinţă