Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: epilepsie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua am nevoie de un sfat pt ca nu mai stiu ce sa cred.mama a fost diagnosticata cu epilepsie morfeica..face crize in somn.la inceput erau ff violente de abia isi revenea am schimbat multe tratamente acum e pe levetiracetam si e mai bine dar ma nedumireste faptul ca de ex ea acum a dormit o ora de amiaza s a trezit si vorbea greu era parca pe alta lume nu putea articula cuvinte si a zis ca se pune inapoi in pat.odata la fel s.a ontamplat a facut o criza dupa ce s.a ridicat din pat noroc ca am prins.o ce sa mai fac? Ce se poate intampla? Sunt intro panica continua ajutor!
Nu sunt suficiente informatii. De cand face aceste crize? Au debutat brusc sau in urma unui accident? A mai avut in familie rude cu manifestari epileptice? Ce varsta are mama ta? Ce tratamente a facut anterior? Ce investigatii speciale a facut (RMN cerebral, EEG, etc). Aici e un forum in cadrul carui noi putem oferi o indrumare, un sfat care sa ajute in rezolvarea mai usoara sau mai rapida a unei probleme medicale. Cazurile speciale, cum este si cel al mamei tale necesita consult de specialitate, investigatii numeroase, incercarea unor tratamente anticonvulsive cu cat mai putine manifestari adverse. Numai un medic neurolog foarte bun poate sa iti spuna ce tratament trebuie instituit si cum anume trebuie el ajustat sau chiar schimbat daca nu da rezultate. Trebuie sa fie o permaneta comunicare cu medicul in astfel de situatii.
Sanatate mamei tale.
Mama are 56 ani.aceste crize au debutat dintr.o data acum 7 ani pe la 2 noaptea.m.am speriat groaznic..am chemat salvarea..si a revenit cam intro ora.de atunci am dus.o la tg mures timisoara bucuresti.nu avem antecente in familie.am avut si avem o viata grea..a facut rmn eeg absolut tot si nimic.inclusiv un test de apnee de unde i.a dat o masca f scumpa ca au zis din xauza apeneei face crize.nu a mers.cu greu am gasit clinica epicenter si pe dna dr Nedetchi parca care i a schimbat tratamentul i.a dat levetiracetam si de atunci nu mai face asa urat dar in fiecare luna face cam de 3 ori si mi.e teama sa nu cumva sa pateasca ceva.mai ales cum a fost azi sint sigura ca ii va fi rau si la noapte..
Dna doctor Nedezki are reputatia de a fi unul dintre cei mai buni neurologi pe probleme de epilepsie. Asadar, trebuie tinuta legatura permanent si informata despre modul cum raspunde la tratament mama ta. Poate ar trebui incercat si un tratament cu Depakine, un alt anticonvulsivant eficace in epilepsie. Eu zic sa se discute si problema apneei in somn pentru ca daca aceasta este reala poate fi o cauza declansatoare a crizelor, fara nicio indoiala. Poate masca CPAP recomandata nu s-a potrivit anatomic. Eu zic sa refaca studiul de somn la un polisomnograf performant pentru a vedea care este adevarul. Restabilirea greutatii corporale normale este si ea obligatorie daca mama ta este supraponderala. O afectiune in sfera ORL (deviatie de sept, rinita cronica inflamatorie) sunt si ele surse de intretinere a unei respiratii deficitare, ce pot favoriza aparitia apneei de somn.
Sanatate
Primul medicament prescris de catre cei de la tg mures a fist depakine chrono de 500 mg.parca crizele s.au inrautatit de la ele.intr.adevar ea a fost putin peste greutatea normala dar si.a revenit dupa ce a inceput tratamentul dnei Nedetchi.nu ne permitem deocamdata sa mai facem un test de apnee Dar sigur o masca nu i.ar mai trebui.
Nu are nici deviatie de sept.
URL de referinţă