Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Probleme de comunicare, depresie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua, inainte de pune intrebarea mea incep cu o mica descriere a problemelor mele. De 8 ani lucrez la firma, primi 6 ani ani am lucrat in sectie dupa care am fost mutat la birou pe functia de operator date. Eu ma ocup de proiectare si desing produse noi, mentenata IT, creare si executare cataloage, liste de preturi, bannere, flyere, design+administrare website+cont facebook, administrare+operare software contabilitate si gestiune firma. Nu refuz nimic si pe nimeni, sunt dedicat 100% firmei, dar nu imi place sa comunic cu ceilalti. Ma intreaba lumea daca am ceva cu ei, ca nu vorbesc cu ei, la care eu raspund : \" nu am nimic cu tine/dumneavoastra, dar ce avem noi de vorbit??? Mi-ati cerut ceva, v-am ajutat sau raspuns, eu nu vorbesc neintrebat.\" Eu merg pe ideea : FAPTE, NU VORBE.
Si a doua problema este ca daca fac un nou proiect nu pot sa il duc niciodata pana la capat, trebuie sa vina cineva si comenteze ceva ... Atunci eu ma dau la o parte si plec, spunand in gandul meu : sa se descurce, poate stie mai bine ca mine, avand in vedere ca eu nu am functie(sunt operator date), nu sunt inginer , cu toate ca stiu ca e bine cum am gandit eu si am vazut simularea 3D pe calculator a proiectului.
Directorul firmei ma sustine foarte mult, dar ma simt tot mai inutil pe zi ce trece, nu am resit nici macar bac-ul sa-l iau... nu-s bun de nimic, las pe altii mai destepti...
Cum sa ma redresez? Care e problema mea cea mare?
Problema ta este, foarte probabil, lipsa comunicarii cu ceilalti, izolarea si refugiul in munca in detrimentul unor relatii normale cu colegii tai. Cei care vor sa faca de toate, mai devreme sau mai tarziu, vor experimenta dezamagirea ca nu sunt indispensabili. Ar trebui sa faci putina ordine in felul cum privesti job-ul tau. Sunt convins ca in fisa postului (daca exista) nu sunt trecute atatea atributii cate ai spus tu pentru un simplu operator de date. Trebuie sa te gandesti la o schimbare in cariera care sa iti ofere si o perspectiva pe termen mediu si lung pentru a-ti canaliza eforturile spre lucrurile cu-adevarat importante, care nu pot fi obtinute prin atomizarea atributiilor si diversificarea lor necontrolata.
Discuta cu un psihoterapeut aceste probleme. Te poate ajuta sa iesi din aceasta pasa, pentru a putea redobandi o dimensiune importanta a personalitatii tale, capacitatea de a comunica si interactiona cu oamenii din jur.
Succes!
Lucian, trebuie sa constientizezi faptul ca oamenii te percep dupa modul cum te comporti cu ei. Colegii tai nu au de unde sa iti ghiceasca gandurile, nu au de unde sa stie ca tu nu ai nimic cu ei. Daca nu comunici, colegii te vor percepe la o persoana ingamfata, care nu vrea sa aiba de-a face nimic cu nimeni. Fara cumunicare nu vei reusi sa iti faci prieteni, iar colegii te vor percepe ca un rival la locul de munca. Probabil de aceea comenteaza mereu la proiectele tale, chiar daca, probabil, sunt de acord cu ele. In general oamenii iau apararea prietenilor si ii indeparteaza pe cei pe care nu ii cunosc. Tu cum vrei sa te cunoasca? In mod sigur tacand nu vei revolva nimic. Renunta la cuvintele dure, spre exemplu replica ,,ce avem noi de vorbit" in mintea ta inseamna ca nu ai nimic cu persoana respectiva dar ea va percepe ca o respingere din partea ta si ca pe un comportament arogant. Vorbeste orice, incepe prin a-i intreba ce au facut in weekend (chiar daca putin iti pasa tie, important e sa vada ca spui ceva si ca te interesezi de ei), de ce lipseste un coleg, daca au nevoie de ajutor la ceva, fa-te ca nu stii scorul de la un meci, etc.
Nu ii lasa pe altii sa ti-o ia inainte. Si tu esti bun la ceva, poate esti mai bun decat altii numai ca ei sunt optimisti. Schimba-ti atitudinea, fii mai cald cu ceilalti si totul de va redresa de la sine.
Iar in legatura cu bacul, invata si ia-l acum cat esti tanar si mai poti. Daca stai fara diploma, mai tarziu o sa iti para rau. Nu este greu, sunt multi cei care il trec si cu vointa se poate!
Psihologul nu te poate ajuta daca din partea ta nu se misca nimic. Dar cu vointa si determinare te poti redresa singur fara a mai arunca bani la vreun cabinet.
URL de referinţă