Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: analiza biochimica a singelui
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua!
Am nevoi de ajutor la citirea analizei biochimice a singelui unde am obtinut:
a-Amilaza- 52
Lipaza-8,00
Calciul total-2,57
Magneziu-0,88

Va multumesc anticipat!
Ai uitat sa treci valorile de referinta pentru analizele mentionate! Acestea diferea de la un laborator la altul in functie de reactivii folositi sau sensibilitatea analizoarelor.
a-Amilaza-22-80
lipaza-<60
calciu total-2.15-2.58
magneziu-0.7-1.1
Asa cum se observa, analizele sunt in cadrul limitelor de referinta, deci sunt ok. Intrebarea este in ce context au fost facute si de ce au fost alese pentru interpretare doar acestea?!
mai am si analiza generala a singelui

[aceste analize am ales sa le fac deoarece am probleme cu pancreasul (cu 4 ani in urma am fost diagnosticata cu gastroduodenita cronica in acutizare). Acum am iarasi dureri (chiar si in timp ce fac o baita mai fierbinte), senzatie de balonare, merg la wc 1 data la 2-3 zile. Incerc sa tin o dieta dar nu stiu cum e corect.
De asemena, am probleme cu somnul, ma simt obosita chiar si dupa 9 ore dormte,nemaivorbind de 7 ore, tresar prin somn, ma simt fara energie si nu am atractie fata de serviciu (poate nu imi ajung vitamine,nu am idee).
Va rog mult sa ma ajutati sa es din impas!
Analizele sunt foarte bune. Nu vad pe cele legate de statusul hepato-biliar, cum ar fi TGP, TGO, fosfataza alcalina, GGT, bilirubina directa si totala. Mergeti la un gastroenterolog pentru investigatii suplimentare cum ar fi o ecografie de abdomen superior, analizele de mai sus, eventual o endoscopie. Pentru balonari trebuie sa va indice un regim alimentar si o medicatie care sa contina fermenti si sa combata aciditatea gastrica daca aceasta este in exces.
Sanatate.
URL de referinţă