Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ablatie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
Care sunt riscurile ablatiei?.....dar al controlului fiziologic?....trebuie sa fac luni control fiziologic si imi este f frica..am 19 ani..si sufar de atacuri de panica...si din cauza asta am avut fibrilatie ..o singura data..insa doctorii considera ca ar fi mai bine sa fac ablati pentru a scapa definitiv de extrasistole si fibrilatii...dar totusi..care sunt riscurile?....
La studiul electrofiziologic nu e nici un risc.
La ablatie cel mai mare risc e sa nu reuseasca, in sensul ca sa fie nevoie sa repeti procedura. In cazul anumitor ablatii efectuate foarte aproape de anumite zone ale inimii exista riscul unui bloc atrio-ventricular si necesitatea implantarii unui stimulator. Dar la dr. Vatasescu nu am auzit niciodata sa se intample asa ceva si eu, din peste 650 de proceduri la care am participat, niciodata nu a avut loc un astfel de eveniment. Deci e ceva teoretic, care iti va fi explicat si de catre doctor, dar, practic, riscul este extrem de scazut.
In plus ablatia de fibrilatie atriala mai are ceva riscuri suplimentare, dar asta depinde de pacient si trebuie discutat direct cu doctorul, in urma unui consult.
Mergi cu incredere, ca esti pe maini bune!
Bine ai venit Diana, stai linistita, vei fi pe cele mai bune miini posibile. Asa cum iti spuneam si pe celalalt forum, bucura-te, ca nu toata lumea ajunge atit de repede la dr. V. Va fi bine, ai sa vezi, si ceea ce acum te ingrozeste, vei constata ca de fapt nu-i o grozavie. Avem colegi de forum care azi au si uitat de chinurile provocate de aritmii, iti doresc din suflet sa fii printre ei ! Vezi ca ti-am trimis si un mp cu ce ai de facut in vederea studiului electrofiziologic. Am uitat sa-ti spun sa ai la tine un trusou minimal de spital, buletinul si adeverinta de student ! Bafte, tinem pumnii !!!
Mai Uliana, am vazut ce ai scris pe Romedic ... ai speriat fata mai mult decat trebuie.
Eu zic sa nu faci ablatie acuma, daca nu e ceva exagerat de grav ... (cea ce o sa vezi dupa studiu ..)
Da Razvi, ai dreptate ! Eu sint bau-bau care speriu copiii. Ce era sa-i spun - stai mama linistita, pina cind fibrilatia iti va schimonosi inima si ablatia va fi un rateu - ia spune ??!!!!! Sa ajunga ca mine ???? In mod civilizat si in cunostinta de cauza i-am atras atentia asupra riscurilor de repetare a FA-ului si poate n-ai remarcat citeva vorbe esentiale : sa zica dr. V. ce e de facut ! Pot eu sa-i spun Dianei cite in luna si-n stele, decizia va fi a doctorului si a ei ! Zic invariabil ca de invitatia la studiul electro ar fi bine sa profite fata, dar decizia tot ea o va lua, in urma celor discutate cu doctorul !
Daca in urma studiului electrofiziologic se constata necesitatea si posibilitatea efectuarii ablatiei de ce sa mai astepte?! Alta interventie, alte materiale utilizate, alta anestezie, alte intepaturi ... ce sens ar avea?!
Sa fim seriosi, i-ai zis de "atac vascular cerebral" si de "cheaguri de singe in atriul sting" ajungand la "obturarea vreuni vas in creier" si terminand cu "doamne fereste".
De te mai chinuiai putin poate o convingeai sa se roage de dr. V sa ii faca ablatie chiar de nu-i necesar ...
Diana stai linistita, nu-i asa rau precum pare.
(12-10-2010 06:37 PM)armmdt a scris: [ -> ]Daca in urma studiului electrofiziologic se constata necesitatea si posibilitatea efectuarii ablatiei de ce sa mai astepte?! Alta interventie, alte materiale utilizate, alta anestezie, alte intepaturi ... ce sens ar avea?!

Eu cand am venit pe romedic acu 2 ani in romania nu se faceau ablatii pentru FA, iar de cand am venit pe medical-bucuresti am postat aici alte 4 noi aparate/proceduri ce au fost descoperite in acest an prin lume pentru astfel de operatie si ce cresc rata de succes semnificativ.
Infine, sanatate va doresc happy
Ei bine, daca nu exista riscul formarii cheagurilor si respectiv al AVC spune-ne tu de ce sintem pusi pe anticoagulante toti cei care avem FA - nu numai in cazul permanentizarii, ci chiar din fazele incipiente, denumite paroxistice, cele care vin si trec si singure ??? Si nici macar anticoagulantele nu ofera protectie totala contra AVC, ci doar de vreo 65-70 la suta !!! In astfel de conditii nu zici doamne pazeste ????
Si ce daca in lume s-au descoperit noi si noi metode si aparate, daca la noi nici unicul mapping de-l avem nu functioneaza la foc continuu, ci doar din cind in cind ??? Sa nu profite Diana de invitatia la studiul electro ??? Sa stea pina innebuneste de panica si anxietate si extrauri ???? Zici tu ca asta ar fi calea de urmat ???? Tu ai facut electrosocuri ?? Stii cum e cind iti fuge pamintul de sub picioare si de aritmii, si de panica ??? Hai, spune-ne si noua - tu cum treci prin crize ???
Hai sa ne calmam si sa o lasam pe Diana sa mearga linistita la studiu. Si apoi o sa vedem ce i-a recomandat dr. Vatasescu, ca noi degeaba ne certam, tot el decide.
nu vreau sa va certati din cauza mea...sad... stiu ca ablatia poate fi singura care ma poate scapa definitiv de fibrilatii...dar cum a zis si armmdt cel mai bine e sa vad studiul electrofiziologic...care o sa il fac luni pentru ca nu mai pot sta asa..simt ca innebunescsad sper din tot sufletul sa fie bine...pentru ca m au speriat multe persoane in legatura cu ablatia...si nu de pe forum..toata lumea zice ca e ingrozitoare..ca iti baga in inima nu stiu ce..ca te taie si pune ceva la inima daca nu iese..si va dati seama ca sunt cu moralul la pamant si nu stiu ce sa fac...si unde sa fac...si unde e mai bine...sad
si mai am o rugaminte..daca ma puteti ajuta..as vrea sa vorbesc fata in fata cu o persoana care a facut ablatia...mi ar fi de mare ajutor sa o am in fata mea si sa intreb cum a decurs totul...daca stiti pe cineva..va rog sa ma anuntatisad
Pagini: 1 2 3 4 5 6
URL de referinţă