Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: TTG
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna seara. va rog sa-mi spuneti ce evidentiaza de fapt testul de toleranta la glucoza. va multumesc anticipat.
Testul este menit sa arate cum raspunde organismul la o crestere brusca a glucozei in sange si deci, daca putem vorbi de diabet zaharat sa nu. Daca secretia de insulina scade sau creste rezistenta periferica la ea, atunci glicemia va atinge valori mai mari ca de obicei si se instaleaza DZ.
Testul consta in ingestia unei cantitati de 75g de glucoza anhidra dizolvata in apa in decurs de 5 minute. Se masoara glicemia inainte si la doua ore de la ingestia glucozei. Daca dupa 2 ore:
-glicemia este < 140 - glicemia este normala
-glicemia este intre 140-199 - putem vorbi de o toleranta scazuta la glucoza
- glicemia este >200 - e vorba de diabet zaharat.
Testul se recomanda celor care au o glicemie matinala cuprinsa intre 100-120.
va multumesc f mult pt. aceste informatii. eu am facut acest test si inainte de glucoza glicemia era 97 dupa 1 h era 192 si dupa urmatoarea ora era 92. probabil e bine.dar mie tot timpul imi variaza glicemia si anume de la 92 la 107 in citeva luni ( 3-4 luni) chiar daca nu mananc f multe dulciuri ci normal. ma straduiesc si nu mai mananc iar 2-3 luni deloc dulce iar scade si iar creste chiar si la 115 si nu inteleg ce trebuie sa fac de fapt. imi cer scuze pt insistenta. va multumesc
Nu numai dulciurile cresc glicemia ci toti carbohidratii, in general. Un consum prea mare de paine, cartofi, cereale, mentin glicemia la valori ridicate. Daca aveti o greutate peste cea normala ar trebui un regim alimentar care sa elimine surplusul ponderal si sa protejeze organismul de instaurarea unui prediabet si apoi a diabetului zaharat. In rest, variatiile glicemiei intre 90 si 100 chiar 110 sunt destul de frecvente si se datoreaza cum am mai spus unui consum exgerat de carbohidrati la mesele de seara sau "rontaitului" pana tarziu in noapte! happy
Sanatate
URL de referinţă