Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Endarterectomie carotidiana
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Referitor la acest subiect, care face parte din zona de discutie "Chirurgie Vasculara", vreau sa postez si eu "un raspuns", tocmai, fiindca am cautat mult, si la modul cel mai serios o solutie pentru sotul meu.
Sotul meu a facut un AVC (accident vascular cerebral) in august, 2015. L-am dus la Neurologie la Spitalul Colentina, si a fost sub supravegherea doctoritei Cristina Mitu. Multumesc. Nu am retinut mare lucru, la externare. A vorbit cu mine, pe scari, din mers, sa-mi zica, ca, a facut un AVC, si pe urma, la externare, sa-mi zica ce tratament sa ia. Sa revina la control. Nimic serios. Ne-a recomandat un logoped.
Apoi, sotul meu a mai avut o problema (a cazut si si-a spart capul: fractura occipitala). Am sunat salvarea, au zis sa-l duc la psihiatrie. Sotul nu a vrut, decat la Pucioasa, unde era medicul lui curant. I s-a pus diagnosticul de Alzheimer, asa, de la o zi, la alta. I s-a dat un tratament complex, mi s-a sugerat sa caut un azil, si sa nu-l mai duc acolo, la control.
L-am externat de la Pucioasa, si l-am dus iar la Neurologie, insa nu la distinsa doamna Mitu, unde am fost cu dosarul medical, si am rugat-o sa ma ajute. Dar, nu a vrut.
Intreband in stanga, in dreapta, am gasit un alt neurolog, tot la Colentina: dr Dimela Luca. I-a scos tratamentul de Alzheimer, i-a facut investigatii complete, i-a bagat multa tiamina, si sotul si-a revenit. Insa, mi-a explicat, ca de vina e carotida dreapta, unde totul este foarte strans, sangele de-abea circula. Ne-a trimis la dr Dorobat, de la Spitalul Municipal. Am stat de vorba pe scari, mi-a zis sa vin la 7 dimineata, din nou...Conditiile de la Angiograf mi s-au parut triste. Am intrat din greseala acolo, si va spun, m-am speriat.
Era in preajma sarbatorilor de iarna.
Am fost si la dr chirurg Horia Muresian, un domn de-o valoare profesionala, deosebita. Insa, prea ocupat pentru lumea de rand.
Cea care l-a operat pe sotul meu, si ne-a convins sa facem aceasta operatie, a fost dr Gabriela Popescu, de la Spitalul Elias. Cand a vazut-o prima data, sotul meu a spus: "Ce tinerica!!!" Eu am fost sa vorbesc cu dumneaei, la Elias, apoi m-am dus cu sotul la Metropolitan Hospital, fiindca vazusem pe net, ca avea si acolo cateva ore de consultatie. Voiam sa se uite peste hartii, sa-i faca echo doppler, sa decida. A decis: este operabil. Insa, vedea o bifurcatie foarte inalta, a sugerat stentare. Ne-a trimis la un medic de la Militar, dr Nita. Numai cuvinte de lauda!! Si am revenit la doamna Popescu.
Sotul meu avea 90% din carotida obturata. Altii au zis ca nu mai e operabil. A reusit doamna Popescu. Ma uitam la ea si ma miram: o mana de om, dar atat de buna profesional. Cum poate face Dumnezeu dintr-un om atat de mic, si de fragil, un chirurg atat de mare???
Asa se intampla cand judeci oamenii dupa infatisare. Te surprind uneori. happy
Bine ca s-a rezolvat problema!

PS: eu am mare incredere in generatia mai tanara de medici (bine, nu in toti), care, nu doar ca au acel avant specific tineresc, dar au avut si sansa sa aiba contact cu medicina avansata de pe alte meleaguri. Cei mai in varsta sunt blazati (cumva) si nici n-au avut aceasta sansa. Poate doar unii. De aceea e bine sa judeci oamenii si individual. Si nu dupa infatisare.winkingbig hug
Pagini: 1 2
URL de referinţă