Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Clinica veterinara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am o catelusa care se scarpina destul de des (uneori se si raneste), pe un fond alergic. Vreau sa o duc la o clinica veterinara care sa vada ce tip de alergie are. Imi recomandati vreuna? Preferabil din sectorul 1.
Eu merg cu animalutele mele la clinica MarcoVet din Pipera la dr. Alexandru Buzdea, de care sunt foarte multumit.
Trebuie sa tina un pic de regim alimentar, hipoproteic. Exista niste bobite hipoalergenice. Trebuie folosit un sampon special care calmeaza mancarimile provocate de dermatoze. Trebuie sa-i faci un set de analize pentru a vedea cum sta cu transaminazele, ficatul in general. Presupun ca ai verificat daca are purici si ii aplici lunar monopipeta contra capuselor si puricilor cu FrontLine sau Advantix!
Din pacate nu cunosc niciun cabinet veterinar in sectorul 1! sad
Stiu de bobite, dar nu-i prea priesc, caci contin si ele chimicale. Regim tine, dar tot se scarpina. Iar baie prea des stiu ca iar nu bine sa-i fac. O sa incerc sa gasesc o clinica care sa faca niste analize.
Tunde-l foarte scurt. Fa rost de un pieptene cu dintii foarte desi, cum este acela pentru perieri contra paduchilor si perie-l de fiecare data cand vine de afara. Daca are purici vor ramane pe pieptene. Monopipeta il va proteja vreo 3 sapatamani, cel mult.
Nu, nu are purici. E vorba de o alergie, sau ceva in genul.
Link - Dermatita atopica

Arm-Med - Va multumesc pentru recomandare
Si Pusu va multumeste pentru ingrijire :-)
URL de referinţă