Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Fibrilatie, a-12-a criza.
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
Pentru inceput holterul este o idee foarte buna. Dar nu trebuie sa il cumperi, sunt destule spitale sau cabinete particulare unde poti sa faci o inregistrare holter de 24 de ore.
(25-10-2014 11:06 PM)Arm-Med a scris: [ -> ]Pentru inceput holterul este o idee foarte buna. Dar nu trebuie sa il cumperi, sunt destule spitale sau cabinete particulare unde poti sa faci o inregistrare holter de 24 de ore.
Buna

Multumesc de raspuns. Scuze, am omis cele mai importante informatii:
Sotul are 40 ani ,186 inaltime, 70 kg. Stil de viata: vegetarian pina acum vreo 3 ani, acum consuma si alimente de origine animala cu masura, : pui , peste ( am avut probleme cu B12 in trecut ) Foarte activ in general acum are aceste stari aritmice care pur si simplu il lasa fara putere si i se face rau. Nu apare neaparat la efort, cind nu se asteapta. Ritmicitatea tinde sa se inteteasca ingrijorator.
Nu alcool, nu tutun. bea multe lichide.
Aceste aritmii au aparut aprox acum 3 ani cred in contextul stresului si oboselii. A muncit f mult fizic in general poate prea mult.
Anul acesta s-au intetit extrem si devin tot mai dese. Am cautat sa relantizam ritmul si munca de lamurire sa se protejeze cu efortul.
A facut doua eco cardio si nu ar aparea modificari semnificative, se pare ca unul din ei avazut ceva dar nu sa pronuntat (doi medici cardiologi din P.NT) Extrasistole la ECG e ceeace a prins unul din ei.
Intimplarea a facut ca facind un control de rutina pentru scoala de soferi prof. anul acesta, la ECG i-au parut modficari si i sa spus sa mearga la cardiolog. bineinteles ca el stia ca are probleme si chiar dorea sa afle ce este.
Am stetoscop si i-am scultat inima in repetate rinduri cind apareau aritmiile si pot sa marturisesc ca nu era numic normal in acele batai.
A luat acel magneziu si inafara faptului ca ii stirneste tusea deoarece au lactoza si el nu prea tolereaza nu sa imbunatatit nimic.

Saptamina ce vine va mai vizita un medic sa vedem daca ne poate imprumuta Holter ECG si sa vedem ce se va inregistra.
E ceva ce imi scapa dar nu stiu ce sa fac?
Ar mai trebui o ionograma completa (Ca, Mg, K, Na, Fe) un screening tiroidian (ATPO, TSH, T3, T4, FT3, FT4) si o monitorizare a glicemiei, in afara de holter-ul ECG.
Un examen coproparazitologic si un antigen Giardia din materiile fecale ar fi si ele utile.
Sanatate
Buna,

Multumesc pentru raspuns.
Ionograma si screeningul tiroidian au fost normale. Glicemia la fel. Monitorizarea glicemiei nu am facut insa e o buna idee.
La aceste analize a fost un nivel usor ridicat de trombocite.
Examenul coproparazitologic si antigen giardia nu m-am gindit. Anul trecut imi trecea prin cap ca poate la muscat vreo capusa vreodata.
Poate nici asta nu ar fie rau sa investighez.
La laboratorul de microbiologie de la Fundeni se fac niste determinari imunoenzimatice pentru un numar de 6-8 parazitoze dintre cele mai cunoscute. Incercati sa ajungeti acolo:

http://icfundeni.ro/laborator-analize-me...zitologie/

Poate obtineti raspunsul dorit la problemele sotului.
Sanatate
Buna,
Multumesc mult pentru informatie
Am facut un coproparazitologic de moment la un laborator local urmind sa ne lansam cit mai curind posibil pentru lab din Bucuresti- Fundeni.
(Nu stiu exact daca se poate conserva o proba si trimite prin curier urgent sau trebuie sa fii acolo)
A iesit negativ aici insa vom continua investigatiile. Voi lua legatura cu ei.
Problema noastra este ca eu nu sint in tara acum, situatie tipica familiilor postmoderne si e mai greu sa reusim deoarece imi place sa fiu si eu implicata din motive lesne de inteles. Sotul nu se lasa consultat din proprie initiativa indifferent cit de rau se simte, trebuie incurajat putin.
Intretimp ma informez cit pot si sint f recunoscatoare acestui forum.

big grin
nu e suficient sa-l incurajezi,tb sa-l determini sa ia o decizie favorabila starii lui de sanatate
Am revenit, am o luna fara fibrilatie si extra-uri putine. Astea m-au mai suparat, dar e mult mai bine ca inainte. Nu stiu ce va mai fi, numai timpul imi va spune. Am zile in care sunt un om absolut normal, asta imi da curaj, ma face sa fiu ceva mai optimist.
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă