Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: zona de decolare trofoblastica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna ziua, ma numesc giorgiana, am 27 de ani si sunt insarcinata in 6 sapt. am fost la medic la 5 sapt si 3 zile si mi-a descoperit o zona de decolare trofoblastica de 5,9/4 mm. mi-a dat tratament cu utrogestan 600 mg pe zi, no-spa 80 mg pe zi, aspenter 1 pastila pe zi si elevit. mi-a recomandat repaus fizic. ce sanse am sa duc sarcina la bun sfarsit? mentionez ca in ian am pierdut o sarcina din cauza unui hematom decidual.
cat de eficient este tratamentul primit? utrogestan este mai eficient pe cale vaginala? eu iau 2 pe cale orala dim si la pranz si unul seara pe cale vaginala.
sunt extrem de stresata nu vreau sa mai trec o data prin ce-am trecut.
va multumesc
Sanse ai sa duci sarcina la bun sfarsit daca respecti indicatiile medicului si tratamentul prescris.Nu sta stresata pentru ca poti face mai mult rau decat bine si oricum nu te ajuta la nimic incordarea asta happy.Fereste-te sa ridici greutati,ia-ti concediu si stai acasa,evita orice fel de effort,pune-ti sotul(sau alta ruda) sa se ocupe de cumparaturi si de treburile casei.
Iti doresc sa fie totul bine!
multumesc de sfaturi. mai am o intrebare, mai degraba o teama: ca nu cumva tratamentul sa afecteze in vreun fel bebelusul?
Utrogestan este un medicament care este facut sa se administreze si in sarcina,No-spa nu este demonstrat a fi toxic pentru mama sau fat,aspenterul il poti folosi in primele 2 trimestre de sarcina(nu au fost identificate efecte asupra fatului decat in trimestrul 3.Atunci va trebui sa vorbesti cu medicul pentru ca poate iti recomanda altceva),iar Elevit este un medicament pe baza de vitamine,cu rolul de a preveni malformatiile fetale. Deci,tratamentul nu iti afecteaza bebelusul,dar sa ai grija sa nu depasesti dozele recomandate de medic.Deasemenea,sa nu depui efort happy

Multa sanatate!
URL de referinţă