Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: cervicita
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna.Apelez din nou la ajutorul dumneavoastra.Am mers la ginecolog in aprilie si testul papanicolau a iesit bun. Problema e ca nu scap de o cervicita pt care tot fac cure de cervugid de vreo 3 ani.Anul acesta am facut doua cure de cervugid in aprilie si mai.
In aprilie, cam in a cincea zi de tratament, o dara roz, foarte foarte mica (clar sange, doar ca nu intens ca si culoare) a aparut pe hartie, (nu era menstruatie, aceasta venindu-mi normal, dupa alte cateva zile).Incidentul nu s-a repetat.
In luna mai a aparut menstruatia dupa 20 de zle, in conditiile in care imi vine la 27-28 de zile. Tin sa precizez ca in toata perioada n-am intretinut raporturi sexuale. Intrebarile mele ar fi:
Ce poate semnifica acea scurgere roz si de ce sa se fi dereglat atat de rau menstruatia?
Sa continui si a treia luna cu cervugid?(tratamentul e de 3 luni/12ovule dupa fiecare menstruatie)
E o problema daca toaleta intima e doar externa? Folosirea irigatorului imi ofera un disconfort total si desi in anii trecuti l-am utilizat acum n-am mai facut-o.
Sa merg iar la medic? Ar trebui cred sa repet si testul pt hpv pt ca in 2010 iesise tulpina 31.Testul pap il repet cam la 8 luni.Multumesc.
URL de referinţă