Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: litiaza biliara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua
Este o urgenta chirurgicala?Azi am fost la ecografie si asa arata rezultatul :colecistul este destins,cudat medicorporeal,cu pereti ingrosati (5-6mm, edematiati, cu portiuni de contur dedublat); in lumen, la nivelul coletului imagine hiperecoica arcuata cu con umbra 14 mm-calcul imobil; posterior calculului flotante multiple akene colesterolice cu aspect de sludge moderat. Caile biliare intra- si extra- hepatice au aspect normal.
Am dureri in partea dreapta sub coaste si duminica am avut varsaturi.
Este indicata colecistectomia laparoscopica si cat dureaza aceasta operatie?
Va multumesc
Da, litiaza biliara care a trecut din faza asimptomatica la cea cu manifestari de criza biliara are ca indicatie colecistectomia pentru a impiedica eventuale complicatii dintre care cea mai frecventa este icterul colestatic produs ca urmare a migrarii unor calculi in canalul coledoc.
Sigur, pentru cei care au o greutate normala sau sunt foarte usor supraponderali interventia laparoscopica este cea mai indicata. Operatia se face sub anestezie generala deci nu conteaza cat dureaza! Recuperarea este foarte rapida. Dupa 2-3 zile se face externarea.
Sanatate
Recent m-am operat de litiaza biliara prin laparoscopie.

Stit cumva daca pot incepe peste 70 de izle de la operatie antrenamentele fizice pentru o proba sportiva?

mentionez ca m-am operatr pe 22 februaire...si imi propun cam prin luna mai sa ma apuc de antrenamentele pentru proba fizica ce va fi in iulie
Efortul fizic se poate relua cam dupa 30 de zile de la operatie, dar trebuie reluat gradual, pentru a vedea si cum raspunde organismul oarecum slabit dupa o perioada de regim. Cum dupa o luna doua se poate practic manca orice (in sensul unui regim alimentar sanatos, fara excese de orice fel) trebuie corelat efortul cu un regim care sa asigure nutrientii necesari si sa fie in acelasi timp prietenos cu ficatul si sistemul digestiv. Nu trebuie uitat ca dupa colecistectomie, bila se varsa permanent in duoden si deci mesele ar trebui sa fie mai putin consistente dar mai dese (2-3 gustari usoare compuse in special din fructe pe langa mesele principale)
Sanatate si succes la proba sportiva! happy
URL de referinţă