Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Cardiologia metabolica – revolutia sanatatii inimii
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Am citit de curand un articol despre un nou mod de abordare a felului in care pot fi tratate bolile cardiovasculare, cele ce pun poate cele mai grave probleme de sanatate ale zilelor noastre. Acest nou mod de abordare ii apartine lui dr. Stephen T. Sinatra, unul dintre cei mai apreciati cardiologi la nivel mondial. Solutia sa, care va revolutiona probabil tratamentul problemelor inimii este denumita "cardiologie metabolica".
Esenta acestei metode de tratament consta in efectul sinergic pe care il dezvolta triada alcatuita din coenzima Q10, L-carnitina si D-riboza, considerate supli­mente energetice esentiale in procesul de revi­talizare a sanatatii cardiace.
Toate aceste 3 suplimente - D-riboza, L-carnitina si coen­zi­ma Q10 - sunt deja utilizate pentru o gama variata de afectiuni degene­rative, inclusiv bolile cardiace, hipertensiunea arteriala, can­cer, paradontopatii, bronho­pneumonia obstructiva cro­nica, diabet, afectiuni neu­rologice, boli neuro­mus­cu­lare, infertilitate masculina si tratamente anti-aging. Daca celor 3 le adaugam magneziul obtinem, se pare, un coctail exceptional de sanatos pentru tratarea afectiunilor cardiace de cele mai diverse etiologii sau stadii evolutive. Am deschis acest subiect si astept comentariile celor care au folosit aceste suplimente si ele au confirmat (sau nu) asteptarile.
Coenzima Q10 o folosesc de foarte multi ani - intre 10 si 60 mg zilnic, in functie de cum se tureaza motorul - si afirm categoric ca , in ce ma priveste, are efecte benefice certe. Dintre toate pe care le-am incercat, variantele cele mai bune mi s-au parut cele de la Walmark, respectiv Hofigal, combinatia de Q10 forte in capsule de ulei de catina. In cautare de ceva contra colesterolului (statinele imi omoara stomacul) si acel ceva sa nu fie contraindicat pentru anticoagulant am citit doar despre L-carnitina si lecitina, fiind hotarita sa le iau. Despre D-riboza nu stiam nimic si la o cautare superficiala cred ca n-o vom gasi decit in magazinele online. De asemenea, nu stiam despre combinarea celor trei in "cardiologia metabolica". Poti spune cite ceva si despre concentratiile , respectiv cantitatile care ar trebui folosite din suplimentele cu pricina ?
Nu am gasit un supliment care sa le contina pe toate 3. Asa cum spuneai, sunt cateva produse de la Walmark si Hofigal care le contin separat sau cate 2. D-riboza se gaseste separat
http://www.tratamente.ca/dribose-riboza-...p-323.html
Se pare ca are un rol esential in restabilirea nivelelor energetice la nivel cardiac fiind o componenta ATP o polipetida ce intra in componenta ARN-ului si are un rol esential in transmiterea energiei la nivel celular.
Nu am idee care ar fi proportia ideala a lor si deci trebuie sa mai ne documentam pe net pentru ca de gasit se gasesc, dar trebuie sa facem pe micutii alchimisti pentru a crea un cardiopanaceus universalis!
Iata o alta adresa unde se vorbeste de toate 4 (inclusiv magneziul):
http://vitanetonline.com/forums/1/Thread...essage1539
Trebuie sa facem totusi o precizare. Aceea ca nu exista studii sistematice care sa confirme statistic afirmatiile facute legate de aceste suplimente ci doar dovezile separate legate de identificarea rolului acestor compusi in metabolismul si transportul energetic la nivel celular.
Cred ca trebuie incercat, mai ales ca asa cum ai spus si tu si calatoru cel putin Coenzima Q10 are un rol benefic de necontestat.

P.S. Eu voi incepe sa iau suplimentele chiar de maine! Poate voi reusi sa fac iar corazonul sa bata in piept cum batea cel pe care-l aveam in poza aia de la ....18 ani !! Cea de la 20 de ani era deja batrana!! Mai adaug un lifting, doua, un tratament anti-aging intensiv si cine stie poate se intampla vreo minune! Imi falsific putin si certificatul de nastere si incep o viata noua, ca in asta....! happy
Nu m-am gindit nici o clipa ca ar putea exista toate patru intr-o singura pastila sau capsula, credeam doar ca in articolul pe care-l pomenesti se dadeau informatii si despre concentratii si cantitati, pentru fiecare in parte. Ramine sa ma ghidez dupa datele inscrise pe prospecte la cantitati, iar in ce priveste concentratia cred ca am sa merg pe una medie, nici prea slaba, nici variantele forte. Incep sa ma tem si de suplimentele nutritive, daca stau sa ma gindesc cite contraindicatii poate avea pina si amarita aia de sunatoare sau potasiul, mai ales pentru cei ce iau anticoagulante. Cinstit vorbind, nu ma astept la minuni in privinta atenuarii aritmiilor - probabil ca ar trebui sa cred in ele (adica in minuni) ca sa mi se si intimple, ori eu n-am acest antranament, ca de altminteri nici psihologie de invingator, din pacate!
(11-09-2010 10:20 PM)uliana a scris: [ -> ]Nu m-am gindit nici o clipa ca ar putea exista toate patru intr-o singura pastila sau capsula, credeam doar ca in articolul pe care-l pomenesti se dadeau informatii si despre concentratii si cantitati, pentru fiecare in parte. Ramine sa ma ghidez dupa datele inscrise pe prospecte la cantitati, iar in ce priveste concentratia cred ca am sa merg pe una medie, nici prea slaba, nici variantele forte. Incep sa ma tem si de suplimentele nutritive, daca stau sa ma gindesc cite contraindicatii poate avea pina si amarita aia de sunatoare sau potasiul, mai ales pentru cei ce iau anticoagulante. Cinstit vorbind, nu ma astept la minuni in privinta atenuarii aritmiilor - probabil ca ar trebui sa cred in ele (adica in minuni) ca sa mi se si intimple, ori eu n-am acest antranament, ca de altminteri nici psihologie de invingator, din pacate!

Uliana, nu uita! Suntem ceea ce gandim!
Ana, imi pare rau - probabil sint eu saraca sufleteste si meschina - dar in teoria asta nu cred decit intr-o foarte mica masura ! Gindeste oare cineva sa devina aritmic, canceros, diabetic, lepros, ciumat, schizofrenic si mai stiu eu cum ? EVIDENT ca nu, si cu toate astea cite zeci de milioane sufera de cele mai cumplite boli din care n-au scapare nici adunindu-si toata vointa si puterea! I-ajunge cuiva sa gindeasca ca e prima balerina la Bolsoi Teatr sau matematician, neurochirurg, pictor, miss univers - si fara talente speciale chiar devine ? Nu neg ca puterea gindului si vointa nu-si au rolul lor, dar nici pe departe suficient pentru a deveni ceea ce ne-am dori fiecare.
Nu trebuie sa ne asteptam la minuni cand e vorba de suplimente. Nu cred ca ele pot sa inlature aritmiile definitiv, daca ele apar ca urmare a unor probleme de fond cardiace. Un lucru este insa important. Ele pot ajuta inima sa reziste mai bine, sa aiba energia necesara de la nivel celular, mitocondrial, pana la nivelul muschiului cardiac prin acumularea de energie in acel "pool" energetic care este ATP-ul (adenosine triphosphate) nucleotid considerat de biologi ca vectorul energetic al vietii. Prin urmare trebuie incercata combinatia. E logic sa presupunem in aceste conditii ca durata episoadelor de TPSV, FA, SVES, VES se va micsora si vom reintra mai repede in ritm sinusal.
Uitandu-ma pe prospectele catorva suplimente de acest tip, se pare ca proportiile ar fi urmatoarele pentru ceea ce am putea numi (daca ar exista!) o capsula standard:
Coenzima Q10 - 10mg
L-Carnitina - 50mg
D-riboza - 500mg
Magneziu - 50 mg (echivalentul unei tablete de Magne B6 de ex.)
Necesarul zilnic de magneziu pentru un adult este de 200-300 mg depinzand de varsta, sex. Sa nu uitam ca daca avem o alimentatie sanatoasa avem un aport corespunzator de magneziu si din acele alimente si teoretic n-ar trebui sa il mai luam si din suplimente. In realitate, probleme de absorbtie intestinala, sau o diureza exagerata, spoliaza organismul de acest mineral pretios cu un rol atat de important in metabolismul vitaminei C, calciului, fosforului, sodiului, potasiului in functionarea muschilor, sistemului nervos si mai ales a inimii.
Sigur, in functie de problemele fiecaruia cantitatile pot fi dublate, triplate chiar, pentru ca suplimentele sa fie eficiente. Acest lucru se poate determina de catre fiecare dintre noi in parte in functie de raspunsul organismului la aceste suplimente.
Succes, in caz ca le veti incerca! happy
SH, daca tot ne-ai pus pe jar, sa ne dai vesti, rogu-te, si despre firma de la care ti-ai sau iti vei procura D-riboza. Am mari indoieli ca o vom gasi la oricare magazin cu naturisme !
In primul link pe care l-am dat mai sus era vorba de un supliment de origine canadiana, 100g sub forma de pulbere. Iata un alt link pentru ceva similar de la Walmark:
http://www.magazin-naturist.ro/supliment...mark--7150
Probabil ca trebuie sa le comandam online. Altfel, e de umblat pe la magazinele de produse naturiste. Unul foarte bun este in incinta Cora Lujerului. Cand voi avea putin timp o sa colind pe la cateva magazine si va tin la curent in caz ca voi gasi ceva.
Ai gasit D-riboza? Te-ai apucat de tratament - cum promiteai duminica trecuta - si daca da, ce constati, cum merge ?
Pagini: 1 2
URL de referinţă