Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tumora san
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am 46 de ani si acum trei saptamini ,am fost operata extirpare tumoara san drept,o tumoara de 4/4/3 cm suprafata neteda pe alocuri albicioasa cu zone cafenii prezentind zone cu tesut adipos consistenta crescuta, Iar diagnosticul histopatologic este urmatorul, Profilerare tumorala fara tendinta la diferentiere glandulara constituita din plaje largi compacte de celulele rotunde ovalare poligonule majoritatea cu nuclei veziculosi si nucleoli slabi vizibili activitate mitotica pe alocuri exprimata celule poligonale cu nuclei veziculosi alterneaza cu celule rotunde cu nuclei intens hipercromi insulele de celule tumorale sunt separate de fine septuri conjuctivite poliferarea tumorala pare relativ bine delimitata fata de tesutul mamar adiacent si se regaseste in marginea de rezectie microfoculara de necroza tumorala. Rog imi puteti spune cit de grava pare a fi situatia?
Nu ati discutat acest aspect cu medicul chirurg care v-a operat? El este cel mai in masura sa va spuna. Va puteti da seama si dupa tratamentul prescris post operational. Daca nu v-a extirpat intregul san inseamna ca tumora a fost bine delimitata si deci sansele vindecarii totale sunt foarte mari.
Multa sanatate.
medicu chirurg,daca apuci sa stai de vb cu el un minut te poti considera un mare norocos,este supra solicitat si deloc comunicativ cu pacientu,iar tratament nu am primit nimic,nici inainte de operatie si nici dupa operatie ,tumoara a fost trimisa la laborator si am ramas in asteptarea rezultatului imunohistochimic.Multumesc tare mult pt raspuns
Un medic bun trebuie sa-si faca putin timp sa vorbeasca cu pacientul,sa-i explice in ce stadiu se afla,sa-l linisteasca ,sa-l indrume...etc.

Maria,daca ai fi avut ceva grav,s-ar fi descoperit cat ai fost pe masa de operatie iar biopsia ar fi fost lucrata la urgenta...eu cred ca ar trebui sa te linistesti si sa apelezi la anatomopatologul spitalului , sa-ti iei o piatra de pe inima!Dansul iti v-a spune cu exactitate ce a fost acolo...multa sanatate!
Si mama mea a fost intr-o situatie asemanatoare(putin mai complicata pt ca la ea se infectase si a avut o punga cu puroi in jurul tumorii cat jumatate din san).Tratament pre si postoperator nu avea de ce sa iti dea.Ai grija ca o perioada,pana se vindeca rana, sa poti sutien tot timpul si sa eviti metodele prin cate te poti infecta.Daca esti o persoana care transpira mult,poarta un tampon(tifon,nu vata!)steril in sutien pe care sa il schimbi regulat.Deasemenea, fereste-te sa ridici greutati,in special cu mana de pe partea operata.Cam astea sunt recomandarile pe care le primise si mama.Evita sa te dai cu creme pe operatie daca ele nu ti-au fost recomandate de medic.
Vorbeste direct cu doctorul de la laborator sau mergi cu rezultatul la medicul de familie sau cel care te-a operat.Daca unul din ei nu iti va da trimitere mai departe,inseamna ca toata treaba s-a rezolvat cu bine.happy

Dupa ce te vei vindeca,sa te palpezi regulat pe ambii sani si la axile sa fii sigura ca nu recidiveaza.Daca vei simti vreo galma,sa te duci iar la medic.Pana nu trece rana sa nu te palpezi pentru ca acum regiunea este mai tare(ceea ce este normal o perioada) si te poate duce in eroare.

In legatura cu personalitatea chirurgului,faptul ca nu e comunicativ este ceva tipic pt specialitatea asta,dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te increzi in capacitatile lui operatorii.In general ei vad pacientii ca pe un simplu ,,caz".Dupa ce te-au operat si te-au trimis acasa esti considerat ca ,,inca un caz la numar, rezolvat si incheiat".Nu este vorba de lipsa de timp ca 10-15 min tot iti gasesti oricat de solicitat ai fi,e vorba ca in viata lor s-a instalat deja rutina.Unii chiar au impresia ca pacientii stiu ce ii asteapta,ce sa faca dupa operatie si uita sa le mai explice.Sunt de acord cu tine,Leontina,un medic bun din punctul de vedere al pacientilor,dar si profesional este cel care vorbeste,explica,lamureste.Un pacient care intelege ce are de facut,si mai ales de ce trebuie sa faca un anumit lucru,este mult mai compliant.Altfel apar intrebari de genul: ,,De ce sa iau pastila x?De ce sa urmez dieta prescrisa?De ce sa mai merg la control?Lasa ca merge si fara"....din partea pacientilor.
(01-05-2014 01:33 PM)Ioana. a scris: [ -> ]Si mama mea a fost intr-o situatie asemanatoare(putin mai complicata pt ca la ea se infectase si a avut o punga cu puroi in jurul tumorii cat jumatate din san).Tratament pre si postoperator nu avea de ce sa iti dea.Ai grija ca o perioada,pana se vindeca rana, sa poti sutien tot timpul si sa eviti metodele prin cate te poti infecta.Daca esti o persoana care transpira mult,poarta un tampon(tifon,nu vata!)steril in sutien pe care sa il schimbi regulat.Deasemenea, fereste-te sa ridici greutati,in special cu mana de pe partea operata.Cam astea sunt recomandarile pe care le primise si mama.Evita sa te dai cu creme pe operatie daca ele nu ti-au fost recomandate de medic.
Vorbeste direct cu doctorul de la laborator sau mergi cu rezultatul la medicul de familie sau cel care te-a operat.Daca unul din ei nu iti va da trimitere mai departe,inseamna ca toata treaba s-a rezolvat cu bine.happy

Dupa ce te vei vindeca,sa te palpezi regulat pe ambii sani si la axile sa fii sigura ca nu recidiveaza.Daca vei simti vreo galma,sa te duci iar la medic.Pana nu trece rana sa nu te palpezi pentru ca acum regiunea este mai tare(ceea ce este normal o perioada) si te poate duce in eroare.

In legatura cu personalitatea chirurgului,faptul ca nu e comunicativ este ceva tipic pt specialitatea asta,dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te increzi in capacitatile lui operatorii.In general ei vad pacientii ca pe un simplu ,,caz".Dupa ce te-au operat si te-au trimis acasa esti considerat ca ,,inca un caz la numar, rezolvat si incheiat".Nu este vorba de lipsa de timp ca 10-15 min tot iti gasesti oricat de solicitat ai fi,e vorba ca in viata lor s-a instalat deja rutina.Unii chiar au impresia ca pacientii stiu ce ii asteapta,ce sa faca dupa operatie si uita sa le mai explice.Sunt de acord cu tine,Leontina,un medic bun din punctul de vedere al pacientilor,dar si profesional este cel care vorbeste,explica,lamureste.Un pacient care intelege ce are de facut,si mai ales de ce trebuie sa faca un anumit lucru,este mult mai compliant.Altfel apar intrebari de genul: ,,De ce sa iau pastila x?De ce sa urmez dieta prescrisa?De ce sa mai merg la control?Lasa ca merge si fara"....din partea pacientilor.

Multa sanatate mamei tale,si multumesc tare mult pt raspuns ! Eu sunt tare speriata pt virsta pe care o am lsi a menopauza de un an ,cu o tumoare pur si simplu aparuta din senin pe care am descoperito in dus. Am facut en si en de analize printre care mamografie ecografie si elastografie,toata lumea ma indrumat urgent sa o scot ca nu este nodul ci tumoare si nu este cazu de nici un fel de aminare. Desi mia fost ingrozitor de frica,pt ca nu prea am trecut prin mina doctorilor am urgentat totul si mam operat, a fost totul inimaginabil de unsor se de repede,sunt operata de trei saptamini rana mi sa inchis .sub san unde am avut tumoara o dungulita subtire imi aminteste ca acolo a fost o tumoara si o operatie. mai am doar o gilmulita mica de tot in acel loc.am fost operata pe data de 8 aprilie anu curent in spitalu judetean din timisoara.tumoara a fost trimisa la laborator,iar pina acum nu am primit inca nici un rezultat desi am depasit trei saptamini,am intelrs ca de obicei dureaza. Multa sanatate va doresc tuturora !
URL de referinţă