Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: analize copil 3 ani
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna. I-am facut analize fetitei mele de 3 ani si 2 luni si singurul rezultat care nu a iesit in parametrii a fost cel referitor la cristalele amorfe din urina, respectiv 688( valoarea ar fi trebuit sa fie sub 275/ UL), Ce probleme ridica acest aspect?
In ceea ce ma priveste pe mine(34 ani, F)am facut analize pentru depistarea helicobacter pylori si indexul a fost de 10.50. Nu stiu cum sa interpretez o valoare atat de crescuta, care e relevanta ei?Tratamentul se da in functie de valoarea asta?
As mai avea inca o problema.Mi-au iesit niste bubite mici, rosii, pe limba, mai spre varful ei.Ce ar putea fi?
Luni ajung la medic pentru ca nu sunt in localitate.
Multumesc anticipat.
Cristalele amorfe nu au semnificatie clinica. Oricum se poate repeta examenul pentru ca el este de obicei influentat de timpul care a trecut d ela recoltare de alimentele si lichidele consumate.
Tratamentul pentru eradicarea Helicobacter nu depinde de titrul anticorpilor serici descoperiti. Valoarea indica doar gradul de infestare si daca sunt fenomene digestive ce indica o gastrita sau ulcer, tratamentul ar trebui inceput cat mai repede. Bubele de pe limba pot fi de la o afta, de exemplu sau de la consumul unor alimente dure, iritante, seminte, alune. Se impune o buna igiena a cavitatii bucale si utilizarea unei ape de gura la culcare.
(28-04-2014 07:42 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Cristalele amorfe nu au semnificatie clinica. Oricum se poate repeta examenul pentru ca el este de obicei influentat de timpul care a trecut d ela recoltare de alimentele si lichidele consumate.
Tratamentul pentru eradicarea Helicobacter nu depinde de titrul anticorpilor serici descoperiti. Valoarea indica doar gradul de infestare si daca sunt fenomene digestive ce indica o gastrita sau ulcer, tratamentul ar trebui inceput cat mai repede. Bubele de pe limba pot fi de la o afta, de exemplu sau de la consumul unor alimente dure, iritante, seminte, alune. Se impune o buna igiena a cavitatii bucale si utilizarea unei ape de gura la culcare.

multumesc pt raspuns.o zi frumoasa.
Cel mai sigur e sa intrebati un medic de la un cabinet endocrinologie de copii in legatura cu interpretarea analizelor, pe internet sunt multe opinii (diferite) si toate acestea difera de la persoana la persoana
URL de referinţă