Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ajutor...
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
vreau si eu sa stiu care sunt simptome generale ale cancerului la inceput..simptome care ar trebuii sa ne puna pe ganduri.
Depinde de tipul de cancer. Multe tipuri de cancer nu au manifestari care sa ne dea de gandit cand sunt in stadiile incipiente (de exemplu cancerul de prostata) si poate trece mult timp pana cand ajung intr-un stadiu in care nu prea se mai poate face mare lucru sau sansele de supravietuire scad semnificativ.
In principiu, scaderea in greutate este una din manifestarile tipice. Durerea este o alta manifestare des intalnita mai ales in cancerele osoase sau in cel pancreatic sau gastric.
De-asta e bine sa ne facem analize si investigatii imagistice cel putin odata pe an dupa ce am depasit varsta de 50 de ani.
Sanatate
varul meu are 19 ani si ii e teama d cancer in gat...nu bea nu fumeaza nu are antecedente de cancer.
Probabil ca varul tau are o tulburare obsesiv compulsiva (TOC sau OCD in engleza). Daca medicul ORL-ist nu descopera vreo problema oro-faringiana, atunci, in caz ca nu renunta la aceasta teama nejustificata, va fi nevoie de ajutorul unui psihoterapeut.
Imi place mult titlul topicului, foarte sugestiv.
Iar incadrarea subiectului la Medicina de Familie, ce sa mai, deosebit. Bravo!
Modifica si tu numele topicului ca poate mai sunt persoane interesate de intrebarea ta.
Avand in vedere posturile anterioare tind sa cred ca tu esti ,,varul" de care zici happy.Cancerul nu are manifestari specifice.Ca sa iti dau exemplu,in neoplazia pulmonara printre simptome se numara tusea,ei bine tusea poate aparea si in cazul unei raceli,unor substante iritante.In cancerul gastric apare durerea,dar stomacul te mai poate durea si daca suferi de indigestie,ulcer,gastrita(boli total diferite de cancer).Oricum,descoperita la timp,boala asta nu inseamna condamnare la moarte.Cei care merg din timp la doctor se vindeca datorita tratamentelor.
La varsta ta nu e bine sa gandesti asa negativ pentru ca si gandirea are efect asupra sanatatii....app,vezi ce imunitate crescuta au persoanele bine-dispuse?
Fa-ti un control la ORL-ist,asa cum ti s-a spus mai sus.In cazul in care ti se va spune ca nu ai nimic,uita de problema asta.La 19-20 de ani viata e frumoasa si merita traita,nu lasa anii sa treaca pe langa tine pentru o teama fara temei.
Cu cat te va obseda lucrul asta cu atat vei atrage si mai mult negativism.Ocupa-ti timpul in mod optimist si du un stil de viata sanatos.Foarte bine ca nu bei si nu fumezi,cam rar sa vezi tineri fara astfel de vicii.Totodata,ai grija si la alimentatie,la fumatul pasiv.
Buna ziua! De ceva vreme am o senzatie de apasare in gat, ca si cum as avea o mana in jurul gatului si o presiune puternica in urechi, parca as fi la mare altitudine. Nu ma doare la inghitit, dar e foarte jenanta. Am si dureri de cap, in special in zona cervicala. Ce sa fie?
Cum crezi tu ca ai putea sa obtii un raspuns la asa ceva prin Internet?!
Doar daca mergi la un medic, in urma unui consult si a unor teste si analize ai putea obtine un raspuns.
Altfel cu ce te-ar ajuta ca si-ar da cu parerea unul sau altul?
De exemplu eu pot sa iit zic ca senzatia de apasare in gat ar putea fi, printre altele, de la tiroida. Si? Mai departe? Ce faci cu o astfel de parere?
Despre durerile de cap, ce sa fie?! Sa fie ceva de la coloana, mai ales ca sunt in zona cervicala? Sa fie ceva de la creier? Sa nu fie nimic? Numai bunul Dumnezeu iti poate spune asa, pe neve, dar, din pacate, El nu s-a inscris la noi pe Forum :-)
E cazul sa mergi la medicul de familie pentru o recomandare a unui set complet de analize de baza si trimiteri la endocrinolog si ORL. Nu putem sa facem aprecieri despre senzatiile pe care le ai. Poate fi un dezechilibru mineral, o problema tiroidiana, o problema din sfera ORL. Mergi la medic!
Sanatate
URL de referinţă