Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Chist la glanda Bartholin
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Bine v-am gasit! Am 44 de ani,muncesc in Italia si cu 2 saptamani in urma am fost operata de chist la glanda Bartholin;recuperarea a mers incet dar,bine(zic eu!).Ce ma intereseaza este daca trebuie sa mai merg la un control atata timp cat eu ma simt ok si dupa cat timp de la operatie imi pot relua viata sexuala?! Va multumesc anticipat si va urez tuturor sa aveti parte de multa sanatate!
Da, un control nu strica pentru a verifica modul de cicatrizare de dupa operatie. Nu ai specificat daca s-a facut excizie sau marsupializare a glandei. Daca s-a incheiat faza de tratament si medicul confirma vindecarea se poate relua viata sexuala. Daca lubrefierea vaginala naturala ( exista si o a doua glanda ) nu este suficienta va trebui sa utilizezi de fiecare data un lubrefiant sintetic.
Sanatate.
Va multumesc frumos pt.raspuns si imi cer scuze ptr.neclaritate;mie mi-au spus doar ca au extras acel chist,nicidecum glanda,ceea ce cred ca e de bine,nu? multa sanatate!
Buna ziua! Acum,nelamurirea mea consta in faptul ca nu stiu:e bine sau nu,ca nu mi s-a extirpat acea glanda la care am avut chistul? E posibil sa reapara si daca da,care sunt cauzele?Multumesc frumos,multa sanatate!
Din pacate bartholinita este o boala recidivanta! Cauzele care duc la strangularea acestor glande situate in muschii vulvei sunt de ordin igienic si vestimentar. O lenjerie stramta (chiloti tip tanga) jeansi foarte stramti pe corp, sunt cele mai raspandite cauze ale acestei afectiuni ginecologice. In mod normal, dupa un astfel de episod ar trebui excizata glanda cu probleme, deoarece sansele de recidiva sunt mari si evident si durerea pe masura. Excizia nu comporta niciun risc, singura problema fiind necesitatea utilizarii unui lubrefiant vaginal pentru ca lubrefierea naturala nu se va mai putea produce, mai ales daca se excizeaza ambele glande.
Sanatate.
Buna ziua. Am avut si eu acum doua zile o interventie de drenaj a abcesului glandei Bartholin. A fost realizata sub anestezie si a decurs bine. Problema a fost a doua zi cand doamna doctor a extras tamponasele ramase inutru pentru a mentine incizia deschisa. Am avut niste dureri ingrozitoare. Am fost aproape de lesin de doua ori cat timp a durat procesul de desinfectare si introducerea unui alt tamponas. Eu sufar de astm bronsic alergic si am fost aproape de o criza datorita durerii. Azi trebuie sa ma duc iar si imi e extrem de frica. Doamna doctor mi-a spus ca nu se poate face anestezie pentru asta. Nu exista nici o optiune? Un calmant? O anestezie locala?
De asemenea as vrea sa stiu daca e normal dupa operatie sa mai fie inflamata zona. Chiar in partea superioara pare ca se umfla din nou. Credeti ca ar trebui sa consult un alt doctor?
Multumesc
Dupa orice operatie persista o vreme un edem al zonei operate. Ar trebui sa ai mai multa incredere in medicul tau. Probabil ca se poate face o sedare usoara de genul celor folosite la endoscopii.
Sanatate.
URL de referinţă