Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: bebe 2 luni
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna seara avem un baietel de 2 luni si deja a racit de 2ori prima oara am fost internati ca a facut injectii si a doua oara i s-a dat antibiotic, ce putem sa-i dam pt imunitate ca ne-am saturat sa mergem la doctori in fiecare saptamana, in casa sunt 23-24 grade de iesit afara nu am iesit de teama sa nu raceasca ce putem sa facem, doctora a zis sa-i dam osciloo 1 tub/ saptamana dar fara nici un rezultat va rog cu un raspuns poate exista siropuri pt imunitate pt bebe asa mici, multumesc
Imunitatea unui bebelus este bine sa se construiasca in timp, obisnuindu-l treptat cu mediul, nu prin suplimente sau medicatie. Abia in jurul varstei de 7 ani copilul dobandeste imunitatea unui adult. Copii mici racesc frecvent tocmai pentru ca au imunitatea mai scazuta. 6-8 raceli pe an nu sunt ceva anormal. Imunitatea copilului creste dupa fiecare raceala pentru ca dezvolta anticorpi la virusul care a provocat raceala. Abuzul de antibiotice poate sa rezolve o raceala, dar in niciun caz nu va duce la o imunitate normala, ci dimpotriva. Imunitatea copilului trebuie construita printr-o alimentatie corecta, laptele de mama fiind esential prin anticorpii pe care-i contine. Exista si suplimente din plante care consolideaza imunitatea, cum ar fi cele de echinaceea, catina, afine, etc. Discutati cu pediatrul despre asta pentru a va recomanda un astfel de produs.
Sanatate.
multumesc din suflet el este alaptat la san o sa intrebam si pediatrul ce sirop sa ne dea
URL de referinţă