Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Interpretare analize
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4
Anti-Rubella Igg 205,00 IU/mL-neg,-11 IU/mL-incert,11 IU/mL-pozitiv
Anti-Rubella Igm <10,00 0 AU/mL-NEG,-25 AU/ml:incert,25 AU/ml-pozitiv
Anti-CMV IgG 123 2 U/ml-neg,-14 U/ml-incert,14 U/ml-pozitiv
Anti-CMV IGm <5.00 8U/ml-neg,22U/ml-pozitiv,-22Uml-incert
Anti-Toxo IgG <3,00 12 -neg,12-8,8-incert,8,8-pozitiv(aici nu se vad f bine
val.)
Anti-Toxo IgGM <3,00 AU/ml-neg,-3-incert,3 pozitiv

Imi puteti spune si mie va rog daca sunt bune sau rele analizele?
N u sunt trecute valorile de referinta de pe buletinul de analiza.
Prezenta anticorpilor Rubella Ig G cu Ig M negativ indica o imunitate dobandita la rubeola contractatat probabil cu mult timp in urma. Este un lucru normal si nu e nicio problema.
Legat de valoarea CMV Ig G aceasta indica o infestare in trecut cu citomegalovirus, o infectie destul de raspandita la 80-100% din populatie cu reactivari recurente mai ales la persoanele cu o imunitate mai scazuta. Pericolul legat de CMV este faptul ca este o infectie virala persitenta cu transmitere congenitala.
Pentru toxocara nu vad nicio problema, valorile fiind sub cele ce indica prezenta agentului infectios
Sanatate.
In urma unor analize,am constatat ca valoarea PCT-ului,este de 26,5.Imi puteti spune si mie despre ce i vorba?e grav?cum pot remedia situatia?in speranta unui raspuns,..multumiri anticipate!
Valoarea este mare, intr-adevar si atesta o infectie severa bacteriana, fungica sau parazitara. PCT sau procalcitonina reflecta gradul raspunsului inflamator sistemic. Pentru ce anume s-a facut aceasta analiza?
Multumesc pentru raspuns!Medicul de familie mi a dat trimitere pentru a efectua aceste analize gratuite!!Ideea este ca la examenul coproparazitologic,nu au aparut paraziti sau oua.Singurele valori mai mari am inregistrat astfel:PCT:2,65,colesterol seric total:294;uree serica:46...in rest,toate valorile se incadreaza in limite..Un sfat,va rog...Cum pot remedia?mai intai cred ca ar trebui sa aflu cauza,ca apoio sa elimin efectul.Cum trebuie procedat mai departe?Ce analiza sa repet?Cu multumiri...
Vad ca acum valoarea PCT este 2,65. Pai nu-i acelasi lucru 26,5 cu 2,65!!
imi cer mii de scuze!!!intr adevar,este vorba de 2,65..!!Nu am vazut virgula aseara,cand am facut prima postare!!!!daca nu remarcati dvs.mici acum nu sesizam diferenta.atat eram de ingrijorata!!inca odata scuze.si va doresc sarbatori pascale linistite si,evident,multa sanatate!!!
Trebuie repetat PCT-ul pentru a vedea daca usoara crestere a fost ceva tranzitoriu sau exista o anume infestare bacteriana. In rest, colesterolul trebuie tinut sub control pentru ca este un pic cam mare.
Sanatate.
Va multumesc pentu timpul acordat si amabilitatea de a mi raspunde!!Va doresc Sarbatori Pascale linistite si..evdent,multa sanatate!!!
Pagini: 1 2 3 4
URL de referinţă