Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Galma in zona gatului
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am si eu o problema.in partea dreapta in zona amigadelor am o galma care se simte la palpare.nu ma doare si nu ma jeneaza nici nu se vede doar se simte la palpare doar ca sunt foarte ingrijorat.imi e teama sa nu fie cancersad( nu fumez si nu beau...precizez ca am 20 de ani...multumesc anticipat pt raspuns
In primul rand te rog sa modifici titlul mesajului tau si sa scrii pe scurt despre ce este vorba(ex:o galma in zona gatului).E posibil ca si alte persoane cu probleme similare sa dea search pe google si in acest fel le va fi mai usor sa urmareasca subiectul. happy

Eu zic sa nu te sperii din prima.Ceea ce simti tu poate fi un ganglion inflamat.Cauzele cele mai frecvente a inflamarii sunt aparitia unei infectii in cavitatea bucala,o raceala netratata,amigdalita,otita.Ai putea merge la medicul de familie pentru un consult si eventual la un orl-ist.
La inceput era mai marita si acum a inceput sa se mai traga....ma gandesc ca daca era doamne fereste cancer nu aveam doar simptomul asta.nu am nici febra nici absolut nimic.si la medicul de fam nu am aj pt ca nu sunt in tara....banuiesc ca la cancer sunt alte simptome
E adevarat ca si in caz de cancer se pot umfla ganglionii.In acest caz,nu poti spune ca ai o anumita boala pe baza unui singur simptom.Asa ca nu te speria si nu pune raul inaintehappy.Daca ai fi avut spre ex.cancer limfatic,pe langa marirea ganglionilor in zona gatului ai fi avut si mancarimi pe tot corpul,febra nejustificata,tuse,oboseala,scadere in greutate,simptome de care nu ai amintit mai sus ca le-ai avea.
Bun,daca nu poti merge la medicul de familie,fa un control stomatologic sa nu ai vreo carie netratata
Carii am 2 netratate si am avut si infectie la masea pe care am tratat-o cu antibiotic.deci probabil astea sunt cauzele.
Pai vezi? Stai linistit si trateaza cariile astea.Pe masura ce infectia se va duce,ti se va dezumfla si ganglionul.
Am inteles.va multumesc mult de tot pentru raspuns!
URL de referinţă