Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: DIABET
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
BUNA ZIUA, numele meu este Tifui Elena si am 45 de ani, 1.68 inaltimea si 108 kg... de aproximativ 3 luni de zile am avut valori ale glicemiei de 145, 143, 137... tin sa precizez ca am in familie cazuri de diabet zaharat... inca nu am fost la sectia de diabetologie pentru analize amanuntite... simptome prezente sunt setea, urinare frecventa si dureri foarte puternice de oase... ce ar trebui sa fac? cum sa procedez in situatia asta? multumesc
Mi-e greu sa cred ca avand in vedere greutatea si valorile glicemiei nu ati fost la un diabetolog pana acum! Discutati cu medicul de familie pentru un set complet de analize de sange si urina si mergeti neintarziat la doctor! Tineti regim pana la diagnosticul precis eliminand pe cat posibil alimentele cu carbohidrati cu eliberare rapida, cum sunt painea alba , pastele fainoase, cartofii, fructele dulci, dulciurile de orice fel.
Sanatate
The main symptoms of diabetes consist of significantly increased thirst, needing to urinate more often than usual, exhaustion and improved craving for food. Additional common signs consist of blurry perspective, slow treatment of injuries, dry mouth, scratchy or burning in the feet.
URL de referinţă