Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Probleme tensiune - puls.
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua, as avea nevoie de ajutor in legatura cu o problema.
O femeie in varsta de 74 de ani cu dementa mixta -boala de care sufera de peste 20 de ani cu tratament specifc- a inceput sa aiba stari de rau.

In timpul acelori stari tensiunea creste, pulsul scade, ultima citire fiind:
tensiune 17 8
puls 50
Prima data cand acest lucru s-a intamplat a cazut cat era de lunga direct pe spate, fracturandu-si umarul. (~2 zile 12 ore si 42 minute)
Astazi s-a intamplat dinou, a cazut pur literalmente ca si cum i s-ar fi taiat sforile, reusind sa o darame pe femeia care avea grija de ea si sa-i ofere o foarte frumosa vanataie, care dupa forma arata clar ca nu si-a sustinut greutatea in nici o forma in momentul in care a cazut.

In momentul in care acea stare de rau dispare, pulsul creste, tensiunea scade, ultima citire fiind:
tensiune 15 cu 6
puls 64.

Acest lucru i-a lasat medicul psihiatru si cei de la spital fara un raspuns clar. As dorii daca este posibil o a doua parare. Desigur am sa mentionez si faptul ca in pastilele sale de zi cu zi are calmante, lafel si pentru umarul fracturat, insa problema a aparut inaintea calmantelor pentru umar si n-au fost probleme in genul niciodata.[/i]
Multumesc pentru timpul acordat, sa aveti o zi buna.
Probabil ca mai are si alte boli cronice. A vazut-o un cardiolog? Urmeaza vreun tratament pentru vreo afectiune cardiaca? La aceasta varsta sunt des intalnite fibrilatiile atriale permanente, sau insuficienta cardiaca, cardiopatiile ischemice, iar daca pulsul este scazut sunt probleme de irigatie sanguina cerebrala pe fondul aterosclerozei instalate treptat, ca urmare a ignorarii unui nivel ridicat al colesterolului de-a lungul timpului.
Din cate stiu n-are alte boli cronice. Nu, nu a fost vazuta de nici un cardiolog inca, a cazut cateva secunde dupa ce s-a trezit si s-a ridicat din pat, am banuit ca acela era motivul.
Nu urmeaza tratament pentru afectiuni cardiace, doar pastile pentru circulatia sangelui si somnolenta.
Din cate cred, problema este lipsa de sange suficient catre creier, cand I s-a facut rau de cele doua ori (prima data dupa ce si-a rupt mana) tremura incontrolabil la anumite intervale si nu-si regla temperatura corporala cum trebuia (dandu-mi impresia ca a intrat in soc). Iar cand inchidea ochii dadea si misca foarte repede, similar REM-ului.
Desii toate acestea au fost mentionate s-ar putea sa fie datorita bolii psihice, avand in vedere ca dupa ultimul tomograf mi-au spus ca are creierul mai mic decat un copil.

Colesterolul nu cred ca este problema, avand in vedere dieta. Insa cu toate acestea ii voi face niste analize sangvine, etc. ca sa fiu sigur.
Lacunarismul cerebral este des intalnitan in dementa mixta, in Alzheimer. Poate ar trebui sa o vada si un neurolog dupa ce face analizele.
Sanatate.
URL de referinţă