Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: conversia electrica ?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
Ana, sper ca si controlul de azi te-a gasit in regula. Asteptam un mic raport, lady ! Servus si noapte buna !
Draga Uliana, ieri m-a gasit tot in ritm sinusal, iti multumesc pentru interes tie si tuturor "fratilor intru suferinta" de pe acest site!
Ar mai fi unele recomandari, pe ici, pe colo, prin partile esentiale, privind oscilatiile de tensiune (dar, sa nu-l manii pe Dumnezeu, e destul de bine).
Medicul mi-a recomandat sa iau doar 1/2 tb. Amiodarona, dar eu sunt patita, mi-e frica sa nu intru din nou in fibrilatie.
L-am contactat pe omenosul nostru medic de la Floreasca si mi-a zis sa continuu cu 1 tb/zi. Asa voi face cu toata increderea!
ANA, ma bucur ca esti in ritm sinusal si iti doresc in continuare acelasi lucru Dupa data de 20 iulie si pina acum si eu sint in ritm.Trebuie totusi sa alung teama de a intra din nou.De psihiatru nu vreau sa aud.Am o fluctuatie mica a tensiunii dar in rest este bine mai ales ca dimineata una ora fac gimnastica Ma revigoreaza.Continui sa dorm cu masca pt apnee.
Sanatate la toata lumea!
(09-09-2010 09:51 PM)liviu a scris: [ -> ]ANA, ma bucur ca esti in ritm sinusal si iti doresc in continuare acelasi lucru Dupa data de 20 iulie si pina acum si eu sint in ritm.Trebuie totusi sa alung teama de a intra din nou.De psihiatru nu vreau sa aud.Am o fluctuatie mica a tensiunii dar in rest este bine mai ales ca dimineata una ora fac gimnastica Ma revigoreaza.Continui sa dorm cu masca pt apnee.
Sanatate la toata lumea!

Liviu, ti-am spus ca eu nu ma las deloc mai prejos decat tine.
Mi-am facut si eu investigatia pentru apnee si se pare ca am o forma usoara, incipienta.
Apneea a fost vreo 6-7 episoade intr-o noapte, cu o durata de 14sec.
Tu care esti expert (prin experienta proprie) ce zici?
Te rog sa nu ma sperii prea tare.
Iti doresc sa ramai cat mai mult timp in ritm sinusal.
Sanatate maxima!
Aici te dezmagesc.Tot armmdt ne lamureste.Nu stiu daca exista forma usoara sau grava pentru apnee,pentru ca aparatul cu care dorm are memorie interna si cind am fost la control a aratat 3,6 .Doctorul a spus ca un om normal are intre 1 si 10 dar ce anume nu stiu!Peste o luna merg la un nou control cu aparatul din spital si acela imi va arata situatia.Va doresc sanatate la toti!
Din pacate la problemele respiratorii nu prea ma pricep. Nu stiu ce o fi insemnand acel 3.6, dar pot sa iti spun ca in sala de operatie sforaiai ca ursul :-) Si ceva interesant, care nu am mai vazut: dupa anestezie, inainte sa isi faca complet efectul (erai inca cu ochii deschisi si semi-constient) si deja incepusei sa sforai
Armmdt , daca tu nu ai o explicatie ,eu nici atit.Dar pot sa-ti spun ca imi doream fm sa ramin constient. Oricum pot sa-ti spun ca ne vom intilni curind.
Buna dimineata, inimioare! happy

Sunt nou pe aici, abia de cateva minute, dar inima imi bate de aproape 54 de ani, din care vreo 50 a batut ca ceasul, dupa care a inceput sa bata ca vremea .. happy Ca sa nu ma lungesc cat o zi din postul Pastelui, dupa monitorizare 24 h cu holter, fibrilatii 98% dupa verdictul medicului, am ajuns pe data de 1 martie 2016 sub electrozii socului electric, cu cateva zile inainte sub 2 electrozi, incercare nereusita, incarcare 24 h cu amiodarona si conversia cu 4 electrozi din data de 1 martie reusita.

A mers bine treaba pana pe data de 15 martie, cand m-am trezit noaptea pe la 2 cu inima batand ca nebuna. A durat pana dupa masa cand si-a revenit la normal. A mai luat-o razna vreo 3 zile, dupa care 1 saptamana, cand am luat legatura cu doctorul care mi-a facut conversia, mi-a facut EKG-ul, cu verdictul de fibrilatie si mi-a zis sa fac investigatii pentru apnee in somn si sa suplimentez pentru 7 zile amiodarona de la o pastila la doua.

Ce vreau sa mai zic e ca tensiunea am avut-o ani de zile 150/80, fara sa iau nici un tratament, poate cate un pahar, doua, de horinca .. happy in spital mi-a dat prestarium si a coborat tensiunea la 130/70, dar in perioadele de fibrilatie cobora pana pe la 60/40. I-am spus doctorului si mi-a zis sa iau numai jumatate de prestarium, dar eu jumatate luam asa ca n-am mai luat deloc. Dupa doua zile de suplimentare amiodarona la doua pe zi, am revenit la normal. Asta a fost pe data de 4 aprilie, iar de atunci vad ca bate normal. Mi-a zis doctorul sa iau amiodarona una pe zi plus a treia zi inca jumatate, dar am neclaritati cu tensiunea asta si cu pulsul care scade acum pana pe la 45, iar tensiunea 110/60. Mai spun ca am fost sportiv de performanta, iar acum am vreo 130 kg la 180 cm. L-am intrebat pe doctor ce e cu pulsul asta, ca asa de scazut nu l-am avut veci, dar vad ca nu mai are vreme de inimioara mea ... happy Disconfort nu simt, poate mai somnoros ziua, noaptea ce sa mai zic ...

S-aveti ziua plina de lumina fina, sa va unga la inima!! happy

Doamne ajuta!!
Inimioară, inimioară, bate-n piept de mă-nfioară ... happy

Iau de la 1 martie, după conversie, Amiodaronă și Betaloc dimineața, și xarelto seara, pt INR. Amiodaronă am luat săptămâna trecută câte două pastile, la indicațiile medicului, în rest câte una pe zi. Dar acum văd că nu-mi mai răspunde doctorul, probabil n-are minute ... o cenți ...

Eu tot nu sunt în clar cu tensiunea și pulsul ăsta, și acum e 110/60 tensiunea, iar pulsul 45. După conversie era pulsul în jur de 60, iar tensiunea 130/70. E normal așa, oare, să aibă legătură cu medicamentele astea?

Numai bine!!
Explică-i medicului cardiolog problema, poate reduce din Betaloc.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
URL de referinţă