Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Afte
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara tuturor si bine v-am regasit.
De data aceasta va scriu in legatura cu baietelul meu de 5 ani.
Are perioade, ca aceasta de altfel, in care ii apare pe limba cate o afta, mereu in acelasi loc, respectiv pe varful limbii.
Bineinteles nu are rost sa va spun ca nu vrea sa manance, e mofturos din cauza durerii.
Intrebarile mele ar fii: care poate fii cauza acestor afte? febra poate fii un simptom al aftelor?
Febra e moderata, poate chiar stare subfebrila intre 37.5 si 38 doar ca dureaza cateva zile bune. Spune ca nu il doare nimic altceva.
Aftele le face cam de un an jumate. Poate sa aiba o perioada de 2-3 luni fara niciuna, sau cateodata nu ii trece bine ca ii apare iar. EX: toata vara trecuta nu a avut niciuna.
Ma gandeam la niste analize, dar tin minte ca anul trecut i-am mai facut in perioada aftelor hemoleucograma completa si nu a iesit nimic in neregula.
Poate mai este cineva care sa confruntat cu aftele astea pacatoase sa imi dea un sfat. Va multumesc!
E posibil sa aiba o problema dentara care ii provoaca acele leziuni pe varful limbii (un dinte ascutit, un aparat dentar). Discuta cu un stomatolog pentru un control amanuntit. O periuta de dinti necorespunzatoare poate fi si ea o cauza ca si consumul unor alimente iritante sau care pot produce leziuni in cavitatea bucala datorita duritatii lor. Nici o eventuala problema gastrointestinala nu ar trebui negljata. Consistenta scaunului, controlul parazitologic sunt lucruri de urmarit.
Multumesc SH, amabil ca intotdeauna!
URL de referinţă