Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Vagina dentata
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Iata un alt concept freudian la fel de cunoscut ca si complexul Oedip/Electra.
"In literatura psihanalitica, asocierea inconstienta a vaginului cu un organ primejdios, care poate vatama, castra sau ucide, este ca si cum ar fi o fantezie absurda si irationala a copilului naiv. Odata acceptata posibilitatea ca memoria nasterii sa fie inregistrata in inconstient, acest lucru devine o evaluare realista.
Pentru un barbat la care amintirea traumei de la nastere este prea apropiata, imaginea vaginului ca organ ucigas este atat de puternica, incat acest organ nu poate fi vazut ca o sursa de placere. Amintirea traumatisanta trebuie retraita si prelucrata inainte de a fi lasat deschis drumul spre femeie ca obiecte sexuale.
O femeia apropiata psihologic de amintirea nasterii sale va intampina dificultati in acceptarea propiei feminitati, sexualitati si functii reproductive, deoarece asociaza faptul de a fi femeie si de avea vagin cu tortura si crima" Citat din Stanislav Grof - Dincolo de ratiune pg 265
Acest conscept mi-a intarit conceptia personala privind psihosexualitatea. De asemenea sunt perfect constient ca aceasta conceptie poate fi atacata de oricine, dar cu o regula: sa se inteleaga ca aceste frustrari se petrec in inconstient. O buna parte din criticile aduse mie sunt datorate acestei confuzii: nu se intelege ca ele (frustrarile) sunt petrecute in inconstient, si nu in constient.
Studiind Complexul Oedip/Electra si Vagina dentata am ajuns la urmatoarea concluzie: barbatii si femeiile sunt egali din punct de vedere psihosexual, adica au parte de aceleasi frustrari, diferentiate intre ele prin nuantarea lor. Nu o data am fost criticat ca ridic in prim plan barbatul sau femeia din punct de vedere psihosexual si raspunsul meu a fost este si va fi: SUNTEM EGALI......
Eu ma declar, cu cel mai mare simt al raspunderii, un freudian convins, si in principiu ma astept sa fiu aruncat la marginea societatii asa cum a fost si va fi aruncat freud. Aduc ca exemplu un articol scris de un filozof francez Michel Onfray: Psihanaliza, aruncată în aer: Freud, un sectant cocainoman? Articolul original aici
Incerc sa rezonez cu vreuna din afirmatiile de mai sus dar sincer eu nu am trait vreun sentiment de acest gen - mi se par ireale.
Draga Lucian, ascult-o pe "batrina siciitoare" a forumului: te asigur ca n-ai pierdut nimic neexperimentind sentimentele cu pricina!!! Ba chiar te rog sa nu cumva patesti vreo "frustrare inconstienta" in urma faptului ca NU te temi de vagina dentata. Cred ca-ti va fi foarte greu, dar sper sa supravietuiesti in starea asta de egalitate cu femeile - evident, "psihosexual" vorbind !!! tongue big grin
Eu sunt de parere ca ne este de ajuns propriul creier pentru a putea descoperi orice taina.
In principiu, sint de acord cu tine, cu o mica mentiune: depinde foarte tare de calitatea acelui creier, la ce si cum il folosim !Idea
URL de referinţă