Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Dupa ablatie pot aparea modificari ale inimii??
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am facut anul asta prin martie la institutul de cardiologie din Iasi- ablatie(am fost diagnosticata cu wpw)si din ce am inteles, interventia a reusit.Si eu ma simt bine,fata de cum eram(frecventa ajungea si la 270 batai pe minut),dar de la un timp incoace am avut o perioada stresanta si cu suparari si am inceput sa am dureri in piept si usoare palpitatii.Am facut o electrocardiograma si dr care a vazut-o a spus ca au aparut extrasistole si bloc de ramura,dar nu era sigura pentru ca nu avea si electrocardiograma care am facut-o dupa ablatie ca sa faca o comparatie.Intrebarea este daca pot aparea modificari dupa ablatie sau sunt doar niste fenomene trecatoare?
De aparut pot aparea, dar in bine. In sensul ca inainte de ablatie, din cauza tahicardiei, pot aparea deformari ale inimii care dupa ablatie se reduc sau dispar.
In rest stai linistita din urmatoarele motive:
- doctorita Grecu la care ai facut ablatia este unul dintre cei mai buni electrofiziologi din Romania
- calea aberanta care a trebuit ablatata avea cativa mm lungime si grosimea firului de par. Asa ca leziunea este minima
- in cazul ablatiei de wpw nu se face bloc AV, deci e ceva ce ori aveai dinainte, ori daca a aparut dupa nu are legatura cu ablatia
URL de referinţă