Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Probleme grave cu plamanii.Am nevoie de ajutor!
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,
Sunt o fosta fumatoare , in varsta de 30 de ani care in decembrie 2012 am facut o radiografie pulmonara al carei rezultat a fost: interstitiu accentuat bilobazal drept.
Cerand explicatii,mi s-a spus ca nu am nimic si nici nu mi s-a dat vreu tratament desi eu acuzam o jena,intepaturi la baza plamanului drept.
In dcembrie 2013 am inceput sa am probleme cu respiratia,la modul ca simteam si inca simt ca nu-mi intra aer suficient in plamani. Durerile si jena au persistat.
Am facut o radiografie toracica din nou iar rezultatul a fost: opacitati reticulo micronodulare dispuse hilio-bazal drept.
Ma sperie cumplit aceste opacitati, gandindu ma la ce e mai rau. Poate fi cancer sau fibroza?

Va rog din suflet sa-mi spuneti ce inseamna aceasta si daca e nevoie sa merg la pneumolog,deoarece am mai fost in noiembrie si mi s-a pus diagnosticul de astm.Eu nu ma sufoc doar ca simt ca mereu am nevoie de aer in plaman.

Va multumesc anticipat!
Ai astm si totusi fumezi?Inseamna ca nu te preocupa prea mult starea ta de sanatate!Unii cheltuiesc bani grei ca sa traiasca iar tu...ca sa mori!!
Va cer scuze daca nu s-a inteles exact mesajul meu.
Am mentionat ca sunt fosta fumatoare (nu mai fumez din decembrie 2012 iar din 2010 le am rarit la aproximativ 5 tigari pe zi ,cu zile in care nu fumam deloc ).
Intrebarea mea se refera la gravitatea semnificatiei radiologiei.
Astmul este doar unul din diagnostice pus doar pe o ascultare cu stetoscopul,fara spirometrie sau alt test.Plus ca eu nu ma sufoc, am doar senzatia de aer insuficient

Va multumesc.
Da, trebuie sa mergi la pneumolog pentru investigatii mai amanuntite ale formatiunilor micronodulare de pe radiografii. Nu trebuie sa pui raul inainte. In multe pneumopatii interstitiale apar astfel de opacitati, mai ales daca e vorba de fumatori, activi sau fosti. Probabil ca un CT va lamuri si natura lor. Senzatia de lipsa de aer poate fi provocata si de o lipsa de relaxare a musculaturii diafragmatice, de balonari, de o problema tiroidiana.
Sanatate.
URL de referinţă