Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: bunici internati la neuropsihiatrie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua am un proces cu fosti socrii vor gazduirea copilului la ei acasa doua weekend uri pe luna, eu nu sunt de acord deoarece consider ca nu au discernamant pt a sta cu copilul meu, au fost internati ani de zile de doua ori pe an la spitalul de neuropsihiatrie cu diferite diagnostice:episod depresiv sever fara simptome psihotice, arteroscreloza cerebrala, tulburari depresive recurente episod actual sever fara simptome psihotice, tulburare ale dispozitiei organice etc, as vrea sa stiu daca aceste diagnostice le permit unor persoane sa castige dreptul la gaduire a cunui copil la ei acasa?
La aceasta intrebare nu iti poate raspund decat un avocat.
Daca vrei asa, o parere, eu zic ca ai dreptate, nici eu nu as lasa copilul in grija unor astfel de persoane.
Yzabela,ai idee cati oameni sunt printre noi cu afectiuni psihice? Nu inteleg de ce ar trebui sa mearga la socri de doua ori pe luna? fostul sot locuieste impreuna cu parintii lui? eu cred ca si bunii paterni au dreptul prin lege sa-si imbratiseze si sa se bucure de nepotul lor ! cel mai indicat sa-ti dea un raspuns pertinent este un medic pshihiatru apoi un avocat si in ultima instanta,asistentul social...oricare ar fi raspunsul,cel mai afectat este copilul !
fostul sot locuieste in strainatate , si eu sunt de acord sa aiba relatii copilul cu bunici dar in prezenta mea nu mai eu stiu de cate ori a lesinat fosta soacra si cate pastile lua pt cap, cum sa imi las eu copilul cu astfel de oameni ( nu mai zic ca fostul socru bea zilnic si ani de zile a batuto pe fosta soacra, dar lucrul asta nu il pot demonstra in instanta asa ca singura mea speranta este ca acele diagnostice sa nu ii permita gazduirea copilului la ei), specific ca nu a avut legaturi de atasament , pe mine ma intereseaza daca un om cu asfel de diagnostic poate gazdui un copil la el ?
Lucrurile sunt mai complicate Yzabela. Un simplu act medical nu este suficient, mai ales daca nu este obtinut de la o comisie speciala. Trebuie facuta din cate stiu o ancheta sociala, obtinuta o interdictie judecatoreasca.
Asa cum a spus Arm-med, discuta cu un avocat aceste aspecte pentru a te indruma, dar va dura ceva pana cand instanta sau alt for, vor decide.
URL de referinţă