Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: supradoza
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna seara! as vrea sa stiu daca mi-am facut in loc de lantus ,apidra cum trebuie sa procedez? am cautat peste tot dar nu am gasit asemenea informatii!! deci normal fac 6 unitati de apidra inainte de mesele principale si lantus 40 unitati seara intre 22 si 22:30!!!!! in seara asta am apucat sa-mi fac vreo 30 unitati de apidra si mi-am dat seama...norocul meu...! mar interesa cat timp are actiune doza injectata........cand are efectul maxim.....si daca ma apuc acum sa fac lantusul de fiecare seara? am sunat la 112 si mia zis sa revin dimineata si eu in disperare am luat vreo 3 lingurite de zahar si am baut un pahar mare de apa......mi-am controlat
glicemia si a ajuns pe la 300 si nu stiu cat astept sa pot domi linistit ca nu am chef de hipo mare????
E greu sa facem aprecieri legate de aspectele semnalate. E clar ca trebuie monitorizare continua a glicemiei si asistenta medicala de specialitate.
Sanatate.
URL de referinţă