Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Psihanaliza - o pseudostiinta?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
In urma cu aproape 2 ani am decis sa aprofundez psihanaliza plecand de la dispretul creat de "Viata mea si psihanaliza" a lui Sigismund Schlomo Freud. Pe parcurs am descoperit si inconstientul lui Carl Gustav Jung, dar ceea ce m-a deranjat enorm de mult este critica adusa lui Freud. Pentru ce? Pentru ca era evreu? Nu cumva asta este rasism?
Ar mai fi de spus dar nu este suficient spatiu si timp.....astept (daca nu sufera cineva de rasism) idei de discutii pe tema psihanalizei..
Cu deosebit respect
Stefan
Psihanaliza e un domeniu interesant. Este bine sa-ti investighezi mintea, dar pana la un punct. Nu se stie peste ce dai daca cercetezi prea adanc. happy
eu abia astept sa vad unde ajung, si fara sa ma laud am ajuns undeva destul de departe......trebuie sa treci prin asa ceva ca sa poti explica, imi pare rau dar vocabularul meu este prea sarac pentru a putea exprima starea de spirit....
(07-08-2010 01:41 PM)stefy27 a scris: [ -> ]eu abia astept sa vad unde ajung, si fara sa ma laud am ajuns undeva destul de departe......trebuie sa treci prin asa ceva ca sa poti explica, imi pare rau dar vocabularul meu este prea sarac pentru a putea exprima starea de spirit....

Pai spune-mi mai multe ca sa ma lamuresc ... ai incercat o introspectie mai profunda sau o stare de meditatie?
Da am incercat o introspectie plecand de la un eveniment neplacut care s-a intamplat in trecutul apropiat. vedeam omul cu o alta privire total gresita, si am corectat punctul de vedere, dar am ajuns sa vad la mine niste greseli atat de evidente pe care le-am corectat (sau asa cred).
Pentru colegul "csm": cand investighezi mintea umana dai peste niste aspect teribile care te fac sa te cutremuri, si aduc ca exemplu (eu sunt un freudian convins) psihosexualitatea infantila.
mda....nu am cerut eu sa te "obosesti" sa intelegi ce este in mintea mea....aceleasi lucruri sunt in mintea tuturor, doar nuantate altfel.
Si imi cer scuze daca am jignit o functie, bine ca nu am jignit un membru nu?
De regula problemele de personalitatea ale unei persoane sunt problemele pe care acea persoana le are cu ceilalti. Si reciproca-i valabila; atat timp cat nu ajungi sa te cunosti si sa te accepti asa cum esti, problemele tale se rasfrang si in viata sociala.

Introspectia o facem de regula in urma unui eveniment nefericit, atunci cand incercam sa ne justificam anumite trairi, fapte sau decizii. Atunci e posibil intr-adevar sa descoperim lucruri nu prea placute. Dar dupa cum ai spus, aceleasi lucruri se regasesc in noi toti, doar nuantate altfel. Depinde de experientele traite, de modul in care filtram realitatea, de felul in care gandim ... Ca sa ajungem la un echilibru ar trebui efectuate si introspectii in urma evenimentelor fericite, sa descoperim si partile bune, minunate din noi. Dar de regula evenimentele placute sunt doar traite, nu si analizate. Din aceasta cauza multi cad in depresii puternice.
Da perfecta dreptate ai. Oamenii din ziua de astazi traiesc dupa principiul "carpe diem" dar oare este perfect acest principiu? Am observat din diverse discutii purtate cu diverse persoane ca toate activitatiile se axeaza pe o axa extrem de instabila si anume: constientul sau mai bine zis Eul. Asa cum am enuntat de multe ori (in diverse discutii) eul este atat de prost sa isi dea seama ca cat de fragil ni se infatiseaza. Si mai ales nu isi da seama ca Inconstientul este atat de bine dotat incat poate sa il "doboare" intr-o secunda.
Nu stiu daca e corect sau nu, dar in ziua de azi viata e agitata. Oamenii lucreaza mult, sunt inconjurati de o gramada de probleme pe care trebuie sa le rezolve si timpul se scurge foarte repede. Mai ramane putin timp liber care de regula se umple in fata televizoarelor sau calculatoarelor. Dupa o zi obositoare multi au nevoie de chiciuri pentru a se destinde. Nu mai e timp de psihanaliza. De asta multi traiesc dupa principiul "Carpe Diem".
URL de referinţă