Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ameteli, spasme musculare, stari ciudate
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna dimineata tuturor. Ma numesc Mihai , am 30 ani si de aprox 2 ani am niste stari foarte ciudate la care nu le-am gasit rezolvare. Ca sa ajung la ceea ce experimentez acum, o sa fac o scurta prezentare a simptomatologiei din trecut. Totul a debutat cu o stare generala de rau si intepaturi in zona inimii ( in urma cu 2 ani aprox). Am crezut ca im va trece dar nu a fost asa, dimpotriva am inceput sa am ameteli (mai mult o stare confuza, nu stari de lesin, pierderi de echilibru etc) pulsul era neregulat fara justificare adika de la 60 imediat crestea la 120-130 fara efort, ba era prea mic 40-42, alterna cateva zile asa, cateva zile mare, apoi se stabiliza. Am facut toate investigatiile posibile la inima unde nu a rezultat nici o problema din acest pct de vedere. inima sanatoasa. dupa aproximativ o jumatate de an a ineput sa ma doara capul zilnic aproape dar suportabil. ceda la antinevralgic. Dupa ce am fost la 6-7 neurologi, am facut RMN nu s-a gasit nici o cauza a durerilor de cap. A incetat singura dupa aproximativ 5-6 luni dintr-o data. Starile de rau alternau. cand ma simteam bn 2-3 zile, apoi iar din senin apareau toate aceste stari cu palpitatii, intepaturi,jena in zona precordiala si o stare generala de rau. apoi a aparut o lipsa de aer, adica mi se parea ca nu inspir aer suficient, ca plamanii nu se oxigeneaza cat ar trebui, ca ceva ca un nod impiedica aerul sa intre in plamani. asta nu era tot timpul.dar din cand in cand aparea. radiografii ok, la pneumolog ok.... au urmat analize de sange (pe care le mai facusem dar fara modifiari) unde in afara de Ca ionic scazut putin sub limita inferioara (3,8 in loc de 4,2) si bilirubina totala 1,2 nimic modificat din acest punct de vedere. tiroida ok, ficat ok, pana si electroforeza hemoglobinei ok. dupa aceste episoade a urmat pt scurt timp (aproximativ 3 luni) o stare generala buna, chiar ma bucuram ca am scapat de probleme insa intr-o seara mi s-a facut rau, dar cu o simptomatologie un pic diferita si anume: stare generala de rau, spasme musculare in diverse zone ale corpului (picioare, maini, ochi, spate etc. rar in aceleasi locuri), o durere surda, vaga in zona inimii si mana stanga, durere vaga si difuza in toti muschii in special maini si picioare, ma simt f obosit, fara putere (dar am), iar cand incerc sa dorm imi simt muschii moi, un fel de tremor usor in ei, si adorm greu din cauza asta ceea ce inantenu mi se intampla. In rest nu mai am palpitatii deloc, nu ma doare capul. Am luat calciu lactic si magnerot, milgama N, si la nevoie 1/2 xanax de 0,25. Va rog o idee, un set de investigatii...ma deranjeaza maxim aceste stari. Va multumesc.
Starile pe care le acuzi sunt foarte probabil manifestari de tip spasmofil, datorate unui nivel scazut al calciului ionic. Fa o ionograma completa, Ca (total si ionic), Mg, K, Fe. Trebuie vazut daca bilirubina mai are nivelul crescut, iar daca este asa, atunci ar trebui facuta o ecografie abdominala superioara. Este posibil sa fie vorba, in cazul bilirubinei crescute, de un sindrom Gilbert, care de obicei este ereditar si se manifesta prin deficite enzimatice ce afecteaza procentul de absorbtie la nivel intestinal al unor nutrienti. Diagnosticul de sindrom Gilbert este dificil de stabilit.
Regimul de viata si alimentar conteaza enorm in declansarea si mentinerea deficitelor ionice. Bauturile de tip cola, mancarea tip fast-food, fumatul, sedentarismul, stresul, sunt cauzele cele mai cunoscute ale distoniilor neurovegetative ce se instaleaza pe fondul acestor deficite ionice. Ele determina manifestari de tip spasmofilic, tulburari de somn, care ne tin captivi intr-un cerc vicios din care se poate iesi doar daca schimbam regimul de viata si restabilim nivelul normal, ionic, al principalelor minerale.
Multa sanatate.
Inca o intrebare. Pe termen lung cAt de periculoase pot fi aceste stari, se pot agrava? Pot cauza aparitia unor probleme vitale?
Pe termen lung?? Sper ca vei lua masuri sa le inlaturi! Sau vrei sa-ti testezi capacitatea de a le suporta? happy
Revin cu noi investigatii. Ionograma completa in limite normale, repetat si bilirubina totala tot 1,2. Ecografie abdominala normala fara modificari. Simptomele continua sa ma sacaie ingrozitor + altele noi fata de cele existente anterior: stare de somnolenta aproape tot timpul, cascat , daca ma pun in pat adorm imediat chiar daca am dormit si 12 ore de ex, muschii ma dor in continuare, inclusiv cei ai spatelui (omoplati) si o senzatie de arsura pe langa cea de durere surda, starile se ampifica cand stau relaxat in pat sau vreau sa dorm (ma dor si ma ard mult mai tare muschii). Stare de rau general,...ameteala usoara, gura uscata si usor amara.

PS: referitor la ce am scris mai sus adika pe termen lung, m-am referit in general cum este si cazul de fata: noi investigatii si niki un rezultat. simptomele si starile de rau merg in continuare netratate. Alte investigatii pot sa arate ceva in 5 zile sau 5 luni....

Alte idei? alte investigatii? o indrumare catre o specialitate anume....va multumesc

In alta ordine de idei am ajuns si la Psihiatru astazi care mi-a prescris urm tratament:
Cipralex 10mg: 1/2 dimineata
Lexotan 3mg :1/4 dimineata si 1/4 pranz
Frontin 25 mg : 1/2 dim si 1/2 pranz
magne B6 premium 1 tableta dimineata
E foarte bine ca ai fost la psihoterapeut. Pentru ca si o depresie netratata poate sa conduca la astfel de stari ca urmare a anxietatii asociate. Ti-ai masurat tensiunea arteriala si glicemia cand ai aceste stari? Nu ne-ai spus ce greutate corporala si inaltime ai, daca ai o viata sedentara, daca fumezi. Care e valoarea Ca ionic la ultima analiza? Legat de starea de somnolenta ar trebui sa iei in considerare posibilitatea de a avea o tulburare a somnului denumita apnee.
Tensiunea 11/6. Glicemia nu am monitorizat-o. Inaltime 1.93 si greutate 68kg. Fumator, cam jumatate de pachet/zi tigari usoare.

Viata sedentara nu. Dimpotriva.
Ai o constitutie de tip astenic ceea ce nu e un lucru rau, dar pune problema metabolismului grasimilor, a metabolismului bazal in general. E foarte posibil sa fie vorba de deficite enzimatice ce impiedica o buna absorbtie a unor nutrienti. Poate ar trebui sa discuti si cu un endocrinolog aceste probleme. N-ar fi rau sa poti renunta la fumat. Cu aceasta ocazie ai mai lua ceva in greutate. Ar fi util de vazut profilul lipidic (colesterol, trigliceride).
Legat de cascatul excesiv sunt cateva afectiuni care il provoaca. Iata-le:
1. Anemia, pe fondul unui deficit de fier
2. Lipsa de magneziu provoaca somnolenta, apatie, cascat.
3. O boala pulmonara
4. Afectiune a SNC ca urmare a slabei oxigenari a creierului
5. O boala cardiaca cum ar fi defectul septal congenital care impiedica oxigenarea corespunzatoare a sangelui.
6. Migrena, produsa de edemul cerebral indus de slaba oxigenare a creierului.
7. Probleme musculare determinate de o anxietate netratata. Muschii abdomenului, spatelui, toracelui, gatului sunt tensionati, durerosi si exercita o presiune asemanatoare celor cu astm bronsic. Si un nivel scazut al Ca ionic poate conduce la probleme musculare.

Ia aceste cauze posibile la rand si elimina-le pe rand.
Succes si sanatate!
Buna seara. Revin cu noi vesti in speranta ca impreuna vom ajunge la o concluzie care va duce spre o rezolvare benefica a starii mele de sanatate.
Din analizele de sange Sideremia este chiar putin peste limita superioara (in ultimii 2 ani valloarea este de 170), lucru care m-a determinat sa fac si o electroforeza a hemoglobinei care a iesit ok. deci cu fierul nu sunt probleme.
Saptamana aceasta am facut si un control la un medic pneumolog deoarece simteam acea lipsa de aer, consultatie care a iesit deasemenea ok. deci cu plamanii nu sunt probleme.
Am facut Doppler cervical si examen neurologic din nou. Nu s-a gasit niki o problema.
Tensiunea am monitorizat-o si era in parametrii de fiecare data. Pulsul cateodata cam mic aprox 50.

Ca si tratament in aceasta saptamana: 1 perfuzie glucoza/zi dimineata ce continea: 1 fiola Vitamina B1, B6 si Vitamina C. si 1 fiola gluconat de calciu intravenos timp de 6 zile. 1 fiola diclofenac intramuscular.
Am renuntat la tigari, de 1 saptamana nu am mai fumat deloc. program normal de somn.
Primele 3-4 zile m-am simtit mai bn ( nu extraordinar) dar spasmele musculare nu le mai simteam, senzatia de rau general trecuse. Apoi dintr-o data cand ziceam ca aproape mi-am revenit a urmat dintr-o data o stare de moleseala in picioare, spasme muschi picioare (gambe), stare de rau general, ameteala usoara. Toate au durat aproximativ 2 ore dupa care au disparut ca si cum nimic nu se intamplase. Nu mai eram molesit, eram aproape normal. Noaptea am dormit foarte bine, a 2-a zi spre seara s-a instalat aceeasi stare de rau cu spasme, moleseala in picioare, dureri de muschi etc etc (nu au chiar aceeasi intensitate ca la inceput)....

"m-am obisnuit"cu starile astea atata timp cat imi mai si trec, dar cand se instaleaza pe durata de cateva zile deja intru putin in panica si ma gandesc la ce e mai rau. ca cine stie ce am si e grav
Din cer spui par a fi manifestari clare de spasmofilie, cu manifestarile de tetanie asociata. Mergi sa faci o electromiografie pentru a vedea ce se intampla la nivel muscular din punct de vedere electric.
Pagini: 1 2
URL de referinţă