Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Posibila hernie ombilicala?...
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna Ziua Ma numesc Maria am 38 de ani si de cateva luni ma confrunt cu o problema .....simptomele sunt acestea ....simt o durere in jurul buricului in partea stanga sii cand pipai simt o umflatura de marimea unui ou
In 2 luni am slabit 6 kg nu am pofta de mancare si beau foarte multa apa....si am stari de greata frecvent
Am facut o endoscopie , o coloscopie in Italia.....Analize la sange bune....si la ecografie nu sa vazut niimic ....acum iarasi mam programat sperand ca o sa se gaseasca ceva....
Ma intrebat daca ar putea fi hernie ombilicala....sau ce ar putea fii....umflatura fiind situata exact langa buric in partea din Stanga ( nu unde se afla apendicita) ea nu se vede decat daca o caut eu cu mana fiind interna....si doare cand o apas....
Iar de exemplu cand stau in sezut ...(pe scaun) o simt ca un nod si burta de la buric in jos o simt amortita....

Va rog sa imi spuneti de ce ar putea fi vorba
Va multumesc!
Poate fi o hernie. Trebuia facut o ecografie de parti moi si consultat si un chirurg cu rezultatul ecografiei. Ecografia de parti moi este diferita de cea clasica, putand evidentia structuri cum sunt herniile. Ar mai putea fi o problema la nivelul intestinului subtire pe care colonoscopia nu o poate depista . Daca ecografia de parti moi nu evidentiaza nimic s-ar putea face un tranzit baritat.
Sanatate
URL de referinţă