Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: polenul crud creste glicemia?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna ziua va rog sa-mi spuneti daca consumul de polen crud pe care il consum dizolvat in apa cu putina miere de albini necesar pentru reglarea tranzitului intestinal datorita constipatiei si pentru mineralele necesare organismului, pot creste glicemia va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc mulota sanatate si multe satisfactii pentru anul in care am intrat 2014.
Din cate stiu eu polenul in cantitati mici este hipoglicemiant,pe cand mierea are un continut destul de ridicat in glucide,ceea ce o face sa fie contraindicata in caz de diabet.
polenul crud este extrem de indicat si in combaterea stressului; eu il pun 20 de minute in iaurt si apoi il mananc.
Consuma-l cu incredere!
Buna ziua.Polenul crud si pastura sunt produsele apicole care scad glicemia.Se pot administra pe stomacul gol dimineata cate 1-2 lingurite de polen sau 1 lingurita de pastura.Sunt remedii adjuvante in diabet care ajuta si la prevenirea complicatiilor.Se pot dizolva in ceai Glicostat usor caldut si administra impreuna.Ceaiul glicostat are si el efecte hipoglicemiante si cu efecte de stimulare a functiilor panreasului.Principiile active din plante potenteaza secretia de insulina si inhiba enzimele care transforma alte zaharuri in glucoza si scad absorbtia glucidelor introduse prin alimentatie.
URL de referinţă