Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Iritabilitate/Sensibilitate la sunete - senzatie ciudata
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Salutare tuturor si la Multi Ani!

Revin la voi pentru un sfat!
De aceasta data este vorba de niste senzatii destul de ciudate zic eu.

Mai exact, am o iritabilitate la anumite sunete gen: spalat vase cu burete de sarma, cand aud sunetul ala am o senzatie ciudata de nervozitate/agitatie nush cum sa ma exprim sau cand ating cu palmele o perdea din matase, sau, cand frec mouse direct pe o suprafata de lemn....
Am vorbit si cu colegul SoulHealer despre problema asta.

O sa va spun si voua ceea ce i-am spus si lui.
Si anume, in urma cu 2-3 luni am trecut printr-o perioada destul de nasoala, adica, am descoperit o chestie ciudata la unul din testicule si m-am speriat ingrozitor (nush daca va amintiti dar mama mea a fost operata la sanul stang pentru neoplasm) si odata cu aceasta chestie ciudata m-am stresat foarte tareee, am slabit 5kg in 1 saptamana si nu am mancat nu am dormit.
Fapt care a dus la stari de agitatie si anxietate astazi...pot spune ca deseori am si mici atacuri de panica...
Mereu insa am dat vina pe Deficitul de MG si CA, stiindu-ma in trecut cu problema asta.

Precizez ca sunt bolnav de astm bronsic si pana acum 2 sapt am fost sub tratament cu Seretide Discus 50/500 (cam 2 ani l-am folosit) pe care m-am oprit sa il mai iau in urma depistarii a unei tensiuni oculare un pic marite....

Va rog sa imi zice-ti un sfat inainte sa ajung la medic pentru ca sapt viitoare sunt programat la un consult medical la Oftalmolog la bucuresti si sper sa nu apara neprevazute.....

Va multumesc!
Daca ai o sensibilitate la anumite sunete atunci aceasta poate fi o problema in sfera ORL (o audiograma ar fi utila) sau neurologica.
(07-01-2014 03:54 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Daca ai o sensibilitate la anumite sunete atunci aceasta poate fi o problema in sfera ORL (o audiograma ar fi utila) sau neurologica.

Nu stiu daca ii pot spune 'sensibilitate'. Si nu este doar pe fond auditiv...ci si daca ating anumite corpuri, gen matase foarte fina. Este o senzatie destul de ciudata.
Si pe langa asta simt ca mai nou am si dintii foarte sensibili, ii simt mereu ca si cand as fi mancat multa lamaie si sunt 'sterpeziti'.

Off, nici nu mai stiu aici in Craiova carui doctor sa ma prezint cu aceasta problema....
Trebuie sa mergi la un neurolog si apoi, evetual, la un endocrinolog. Este o problema a sistemului nervos vegetativ si asta poate sa provina dintr-o avitaminoza o distonie neurovegetativa ale caror cauze trebuie investigate.
(07-01-2014 04:44 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Trebuie sa mergi la un neurolog si apoi, evetual, la un endocrinolog. Este o problema a sistemului nervos vegetativ si asta poate sa provina dintr-o avitaminoza o distonie neurovegetativa ale caror cauze trebuie investigate.

Am sa incerc sa ajung la Neurolog pentru inceput!
Nu stiu cat de grava este situatia in momentul de fata, dar, ma enerveaza maxim starea asta...
Chiar acum ma interesam de analizele medicale recomandate de tine mai sus, insa Synevo Craiova, ca niste 'Domni' ce sunt, nu vror sa raspunda la telefoane....

Aceasta stare (avitaminoza/distonie) poate fi si din cauza stresului abundent si a starilor de anxietate repetate, sau nu?

Multumesc Mult!
Da, stresul, anxietatea netratata, pot duce la distonie neurovegetativa ale carei manifestari cenestopate (ansamblul de senzatii ciudate, greu de definit si interpretat) pot sa te faca prizonierul unui cerc vicios pe care nu-l poti intrerupe fara tratament, schimbarea regimului alimentar si de viata, inducerea unui somn odihnitor.
Sanatate.
(07-01-2014 04:55 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Da, stresul, anxietatea netratata, pot duce la distonie neurovegetativa ale carei manifestari cenestopate (ansamblul de senzatii ciudate, greu de definit si interpretat) pot sa te faca prizonierul unui cerc vicios pe care nu-l poti intrerupe fara tratament, schimbarea regimului alimentar si de viata, inducerea unui somn odihnitor.
Sanatate.

Nu sunt la prima reactie de genul asta, ma refer la anxietate.
In urma cu 3 ani, aveam manifestari ciudate rau, cu ridicat de tensiune, tahicardii, insomnie si mereu cu telefonul la urgente, ajunsesem de nu mai plecam deloc de acasa si simteam nevoia sa fie cineva mereu in preajma mea....o perioada destul de nasoala, pe care am tratato cu magnerot 500 si mult lapte de capra direct de la tzara!

Strsul ma rupe in doua la Serviciu, anxietatea ma roade de vreo doua luni, iar cu somnul, acum de sarbatori, m-am cam dat putin peste cap...
Insa am inceput de ieri seara, inainte de culcare sa beau cate un ceai de tei/musetel, in speranta ca o sa ma pot odihnii bine si voi putea uita de grijile referitoare la sanatate....

Dar in principiu, planul este Analize>BUc-Oftalmo>Neurolog>Endocrinolog(in caz ca)

Si sper sa incep anul MAI BINE decat la-m finalizat pe cel precedent!

Iti multumesc inca o data!
Salutare tuturor!
Dupa administrarea calciului cu mg ma simt mult mai bine...iar acea stare a disparut....
Insa, ma nedumereste o chestie...
Cand am emotii sau cand ma sperii am o senzatie de frig si mi se racesc mainile (palmele)
Oare de ce? Un Sfat?
E o stare normala datorata excesului de catecolamine eliberate in momentele de teama, de frica, de stres. De ce crezi ca exista expresia "i-a inghetat sangele in vine"? happy
(04-02-2014 10:18 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]E o stare normala datorata excesului de catecolamine eliberate in momentele de teama, de frica, de stres. De ce crezi ca exista expresia "i-a inghetat sangele in vine"? happy

Relevant big grin
Am intrebat pentru ca de cand cu starile astea ciudate, pare sa fie mai accentuata...la modul ca palmele albesc, tind sa transpire si se racesc big grin

Sanatate!
Pagini: 1 2
URL de referinţă