Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tulburare depresiva
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua. Am cautat mii de subiecte cu tema tulburarii depresive insa nu am fost multumita de niciun raspuns. Acestea pur si simplu nu coincid cu situatia mea. Mama mea sufera de asa-zisa "tulburare depresiva"( diagnostic dat de psihiatru) de aproximativ 6 luni. A beneficiat de consult in urma caruia i s-a prescris o reteta, aceasta continand Pharmataz , Argofan de 75 mg si Anxiar despre care i s-a spus sa il ia numai in cazuri de urgenta (gen atac de panica). Dar problema este urmatoarea: nu are atacuri de panica, nici Doamne fereste ganduri de suicid sau anxietate. Pur si simplu este obosita tot timpul, prezinta un tremor incontrolabil in momentul in care oboseste, iar oboseala asta apare dupa doar 10 minute de stat in picioare. Analizele au iesit foarte bine deci nu imi pare ca aceasta conditie are alta cauza. La ultimul consult i s-a marit doza de Argofan cu inca 150 mg. insa au aparut efectele adverse. A incercat sa intrerupa doza marita, insa noaptea are cosmare (ceea ce este neobisnuit pentru ea). Din punct de vedere psihic este intr-o stare buna, nu este trista, nu este introvertita este exact ca inainte insa aceasta boala nu ii permite sa se bucure. Deocamdata asteptam urmatorul consult dar pana atunci astept o parere. Multumesc.
Tina, ce varsta are mama ta? Ce simptome a avut care au condus la concluzia ca e vorba de o depresie? Sufera de vreo boala cronica? A fost vreun eveniment nefericit in viata de familie? Medicamentele prescrise sunt pentru depresii serioase cu anxietate si atacuri de panica.
(06-01-2014 01:04 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Tina, ce varsta are mama ta? Ce simptome a avut care au condus la concluzia ca e vorba de o depresie? Sufera de vreo boala cronica? A fost vreun eveniment nefericit in viata de familie? Medicamentele prescrise sunt pentru depresii serioase cu anxietate si atacuri de panica.

Are 39 de ani. Din pacate am avut un deces in familie acum un an (mama ei). Timp de 6 luni nu a avut niciun simptom insa in ultimele 6 luni are dezechilibru, nu poate sa stea in picioare , sta foarte mult in pat pentru ca nu are pur si simplu putere sa se deplaseze, iar in momentul in care oboseste... tremura. Din cauza acestor lucruri prefera sa stea mai mult singura. Nu sufera de nicio boala cronica.
In cazul acesta trebuie revizuit tratamentul. S-ar putea sa fie prea puternic pentru tipul ei de depresie. In general, psihoterapeutii au tendinta de a prescrie o combinatie de antidepresive pe principiul ca daca unul nu este eficient poate celalalt isi face efectul dorit. In cazul mamei tale, e o combinatie intre in inhibitor al recaptarii serotoninei (Argofan) si un antidepresiv triciclic (Pharmataz), ambele folosite in depresii puternice. Ar trebui deci sa ii gasesti mamei un alt psihoterapeut care sa o evalueze si sa recomande un tratament mai adecvat gradului de depresie pe care il are. Poate un alt gen de terapie este mai indicat, cum ar fi terapia cognitiv comportamentala, de exemplu.
Nu in ultimul rand, voi membrii familiei aveti un rol important in recuperarea statusului ei fizic si psihic. Trebuie sa ii aratati multa afectiune, sa o "smulgeti" de sub povara gandurilor negre si a framantarilor. Este foarte tanara si isi va reveni, cu siguranta, dar trebuie gasit un medic competent si asigurat un climat in care sa nu se mai simta singura, neimportanta, fara niciun rost, asa cum probabil se simte acum dupa pierderea mamei, o pierdere grea pentru oricare dintre noi.
Sanatate mamei tale.
Multumesc din tot sufletul si o sa tin la curent in legatura cu starea ei. Multa sanatate!
URL de referinţă