Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: psihopatie agravata de dementa?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
una ziua!tatal meu,in varsta de 75 de ani are probleme psihice.Totusi refuza vizita la psihiatru si ne pune intr- situatie f dificila,mai ales ca devine un pericol fizic pentru viata noastra.Pe scurt:
-surorile lui spun ca de f tanar a vut asa probleme;ba chiar a fost acuzat ca ar fi incercat in tinerete sa se culce cu mama lui;
-de cand il stiu are impresia ca toata lumea vrea sa se culce cu el:fosta invatatoare,diriginta mea,vecine,cunostinte,ba chiar si soacra mea;ba pana si de copilul nostru a spus de curand ca se urca pe el si da din fund ca si cum ar vrea sa...
-ii facea mamei scandal ,daca aceasta punea intamplator pe masa din bucatarie doua rosii si un castravete sau banane etc...o intreba ce vrea sa ii sugereze...
-cand eram mica m-a lasat sa ma curentez,in scop didactic,ca sa ma invat minte sa nu mai umblu la prize;la fel si pe copilul nostru,l-a lasat sa se arda cu becul incins,ca sa nu mai umbel la veioza...sau l-a pus sa rupa o urzica batrana,cu tepi f mari,ca sa se invete minte sa nu mai rupa florile din gradina;urletele copilului de durere nu l-au impresionat deloc,ba chiar a ras cu hohote...probabil asta e anestezie afectiva...
-m-a amenintat ca ma omoara,fiind si baut;mi-a zis ceva de genul: Pe tine o sa fac in asa fel incat sa te termin;o sa te trimit langa maica-ta,la cimitir(mama fiind moarta,Dumnezeu sa o odihneasca);
-a uitat gazele deschise:doar o minune a facut sa nu sarim in aer;
-imi spune sa am grija ca s-ar putea ca sotul meu sa ma omoare;
-deviaza tot mai tare in ultimul timp-si de parintele din parohia noastra a zis ca l-a vazut sarutandu-se apasat cu un alt barbat,
sufera de minciuna patologica,PREMEDITATA,cu care ne discrediteaza in fata tuturor
-face crize repetate,f dese,inclusiv la 2 noaptea sau 5 dimineata,ne ameninta ca vinde casa si locul de veci pe 5 bani la primii straini iesiti in cale...
-e o psihopatologie de familie,cel putin inca patru surori sunt cu nervii la pamant dintre care 2 au ajuns in coma alcoolica...
Acuma...mereu m-am gandit ca e tata.Ca asa cum el m-a crescut si m-a iubit cand eram mica(avem si f multe momente frumoase impreuna),e datoria mea sa ii trec crizele si sa i le inteleg.Dar..in momentul in care vad ca ne ameninta chiar viata,ma ia frica.Deci:cum se procedeaza intr-un astfel de caz?Daca il oblig la un control psihiatric,de unde stiu ca nu ma omoara aici in casa,sau ca nu se razbuna pe copil,Doamne fereste!Am vazut in presa ca sunt destule astfel de cazuri tragice..Ce boala ar putea avea tata,dupa cele expuse mai sus?Un posibil diagnostic,chiar si virtual,m-ar ajuta sa mai caut pe net,sa inteleg situatia in care ne aflam.Orice parere si sfat sunt binevenite!
Ceea ce spui tu mi se pare extrem de grav.
Dupa parerea mea trebuie internat in mod clar intr-o institutie de specialitate.
Trebuie sa iei o trimitere de la medicul de familie, sa aranjezi cu spitalul sa il primeasca si in momentul in care ai stabilit actiunea suni la 112 si descrii cazul. Ei or sa trimita o ambulanta si cu politia si or sa il duca la spital, indiferent ca vrea sau nu.
stiu ca asta ar fi o solutie.dar imi e teama ca la intoarcerea acasa s-ar putea razbuna pe noi.imi spunea cineva ca la spital il tine cel mult cateva zile.si mai si consuma alcool.imi e teama ca pastilele amestecate cu alcool,ar putea agrava boala.aveti idee de ce boala sau de ce boli ar putea suferi,din cate am povestit mai sus?
Un diagnostic nu se poate pune prin telefon. Si, in plus, nu ma pricep la psihiatrie, nu e domeniul meu.
Despre tinut internat doar cateva zile nu cred, mai ales daca este violent.
Si pana la urma ce sa faceti, sa asteptati pana efectiv omoara pe vreunul din voi?
Intr-adevar, asa cum spune si Arm-Med, e greu de pus un diagnostic fara un control psihiatric de specialitate. Din ceea ce ne-ai spus pare a fi o combinatie intre o psihopatie mai veche de natura sexuala si un stadiu incipient al dementei senile, sau o schizofrenie paranoida peste care incet, incet se instaleaza boala Alzheimer.
Imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar trebuie sa iei masuri hotarate, chiar daca ti-e greu.
(30-12-2013 08:54 AM)Arm-Med a scris: [ -> ]Un diagnostic nu se poate pune prin telefon. Si, in plus, nu ma pricep la psihiatrie, nu e domeniul meu.
Despre tinut internat doar cateva zile nu cred, mai ales daca este violent.
Si pana la urma ce sa faceti, sa asteptati pana efectiv omoara pe vreunul din voi?

Doamne fereste,nu imi pot imagina asa un scenariu,de aia imi e si greu sa iau o hotarare.Daca as fi pe deplin constienta de riscuri,ori as lasa totul balta si as pleca ori as suna la Salvare la prima criza.O sa mai consult un psihiatru dupa Revelion si o sa incerc sa il conving si pe tata.Daca nu reusesc sa il conving,nu stiu,ma gandesc bine si o sa cer si sfatul psihiatrului.Uitati,cat de mult conteaza dragostea data unui copil in copilarie,de catre parinteele lui.Cu toate relele care ni se intampla,nu ma rabda inima sa il vad pe tata internat undeva sau tratat impotriva propriei vointe...Mi se pune un nod in gat imaginandu-mi sentimentul de abandon si singuratate pe care l-ar trai ,mai ales la varsta asta, intr-un salon de spital cu un diagnostic de boala psihica.Mutumesc pentru sfaturi!

(30-12-2013 10:05 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]Intr-adevar, asa cum spune si Arm-Med, e greu de pus un diagnostic fara un control psihiatric de specialitate. Din ceea ce ne-ai spus pare a fi o combinatie intre o psihopatie mai veche de natura sexuala si un stadiu incipient al dementei senile, sau o schizofrenie paranoida peste care incet, incet se instaleaza boala Alzheimer.
Imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar trebuie sa iei masuri hotarate, chiar daca ti-e greu.

O sa ma gandesc foarte bine,dar sper ca pana la urma sa fie totul bine.Am observat ca e foarte important si climatul familial.Afectiunea si intelegerea familiei pare sa amelioreze de multe ori intensitatea crizelor.Dar e greu ,ca de multe ori venim si noi obositi sau suparati acasa si asta se resimte imediat.Si e greu mai ales ca nu mereu intelegem natura bolii si avem tendinta de a reactiona fata de astfel de crize,cand cel mai linistitor pentru un bolnav ar fi calmitatea totala a familiei,in fata unei crize.Multumesc foarte mult pentru posibilele diagnostice,asta era ce ma interesa foarte mult!Sanatate si numai bine!
Cum ti s-a spus si sus si inca foarte bine de catre Arm-Med cel mai bine este sa il internezi.Te cred ca te doare inima sa il vezi internat,dar gandeste-te ca asa e cel mai bine pt toti,atat pt el cat si pt voi.Este periculos pt voi sa traiti cu el si trebuie tinut in frau cumva.Nu-ti fa griji,cei de la spital nu ii vor face niciun rau.Ii vor da tratament si eventual il va pune sa urmeze niste sedinte de terapie.Chiar daca tu vrei sa negi ca are o problema,el de fapt are si amanand tratamentul de specialitate nu faci decat sa lasi sa treaca timpul in defavoarea tatalui tau pt ca acest tip de boli se agraveaza din ce in ce.
Cunosc un caz asemanator in care persoana vroia sa ii omoare pe cei din familie pt ca isi imagina tot felul de chestii si dupa cateva luni de tratament de specialitate acum e un om aproape normal.
Nu are de ce sa iti fie teama pt ca atunci cand ii vor da drumul el se va mai domoli si daca se tine de tratament(bineinteles ca nu trebuie sa combine pastilele cu alcoolul)nu se va razbuna pe voi.Discuta cu medicul psihiatru care il va lua in evidenta sa te invete cum sa te comporti cu el.
(30-12-2013 01:54 PM)Ioana. a scris: [ -> ]Nu are de ce sa iti fie teama pt ca atunci cand ii vor da drumul el se va mai domoli si daca se tine de tratament(bineinteles ca nu trebuie sa combine pastilele cu alcoolul)nu se va razbuna pe voi.Discuta cu medicul psihiatru care il va lua in evidenta sa te invete cum sa te comporti cu el.

O problema in plus pentru tatal meu a fost si e ,de cand il stiu, alcoolul.De fapt cele mai rele crize si amenintarile cele mai urate au venit si pe fondul unui consum mare de alcool.Nu bea cat sa se tarasca pe jos,dar ce-i al lui e al lui,si stiu ca nu va renunta niciodata la un pahar in plus,chiar si cu pastile.Si asta e inca una din temerile noastre.Delir psihotic,alcool si pastile...Dumnezeu stie ce s-ar mai intampla in mintea lui...Dar toate lucrurile acestea trebuiesc discutate cu un medic psihiatru,asa e.Sa alegem din toate relele pe cel mai mic.El e asa de cand il stiu,doar gura e de el.In realitate de foarte putine orii mi-a fost frica de el.Nu a fost un om bataus sau violent fizic.Dincolo de boala lui,iin general are un suflet foarte mare,asa cum il avea si mama ,Dumnezeu sa o odihneasca..Au ajutat foarte multe persoane in viata lor.De multe ori s-au lasat pe ei la o parte,pentru altii.Doar ca acum imi e teama ca varsta sa nu agraveze starea si m-am speriat de cand a uitat gazele deschise.Pana acum nu l-am luat in serios...Azi am fost la un cabinet,dar din pacate medicul era in concediu si voi reveni dupa Revelion.Va multumesc foarte mult pentru sfaturi!
URL de referinţă