Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Palpitatii?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara! Dupa indelungi sapaturi pe net am dat de acest forum si mi se pare foarte ok, si sper sa imi gasesc oarecum solutia problemei mele. Stiu ca nu netul este locul in care se dau diagnostice sau tratamente, dar am ajuns aproape de epuizare si nu mai stiu cum sa fac fata celor ce mi se intampla. Sa va pun pe tapet ceea ce ma irita...Primele batai accelerate ale inimii (tahicardie din ceea ce stiu) le-am simtit pe la 20 de ani(acum am 29). Am facut un consult , cardiologul mi-a dat ceva pastile atunci, dar cu timpul s-a dovedit ca a fost ceva de moment(tahicardia), eu in acea perioada fiind foarte tanar si indragostit, si avand "probleme" cu persoana de care ma indragostisem. Deci practic era un raspuns al inimii in fata emotiilor prin care treceam. Am ramas doar cu un "tic" de a-mi controla pulsul, nu stiu de ce, pe care il am si in zilele noastre. A trecut ceva timp, am uitat-o pe fata si odata cu asta a disparut si din tahicardia mea cate ceva. Spun cate ceva pentru ca nu ma mai simteam permanent in alerta, dar din cand in cand imi batea inima destul de repede fara sa fac efort sau sa ma enervez. Oricum era ceva destul de neinsemnat pentru ca nu-mi afecta cu nimic treburile de zi cu zi. Am plecat pe la 23 de ani din tara, am lucrat in strainatate 2 ani si jumatate, acolo iar am resimtit pulsul ridicat de multe ori dar am pus asta pe seama anxietatii cu care ma pricopsisem, din cauza departarii de familie. M-am intors acasa dupa perioada respectivA si o buna perioada a fost totul ok pana anul trecut prim martie. Iar am inceput sa am palpitatii, dar nu le resimt ca inainte, pur si simplu am puls undeva la 80,sa zicem, si eu simt ca inima bate. Stiu ca e bine ca bate, dar o simt si asta nu cred ca e ok. Nu e foarte usor sa descriu cam ce simt. Am citit despre TPSV si as exclude-o, pulsul meu nu depaseste 100, pe ekg nu a iesit asa ceva. Am citit si despre extrasistole. Sincer sa fiu nu am simtit niciodata o bataie in plus sau in minus daca asta e definitia lor. Am facut anul trecut de 3 ori holter ekg si nu a iesit nimic aiurea. Ultimul consult a fost acum 1 luna ekg+eco doppler. In afara de tahicardie sinusala, cum mi-a spus medicul, restul e ok. Mi-a prescris egilok sau ceva de genul asta, dar nu prea as lua pentru ca nu am zilnic starile astea, stiu ca scade si tensiunea si nu as vrea. Stiu ca a mea e cat de cat normala, undeva la 12\7. Nu stiu ce sa ma mai fac. Bataile doar le resimt, nu as zice ca inima bate haotic , e un ritm constant, zic eu normal. Nu au legatura starile mele cu efortul, ba dimpotriva, as zice ca ma apuca in repaus. Sunt fumator, cafea consum destul de putin. Macar daca as stii la ce specialitate sa ma mai adresez, ca la cardiologie nu imi dau decat blocante, dar eu cauza nu o stiu. Va multumesc pentru rabdarea de a citi si mesajul meu si imi cer scuze daca nu am scris la rubrica la care ar trebui. O seara buna !
Amice Bopo, stiu ca e foarte neplacut sa-ti simti bataile inimii, chiar daca e in ritm sinusal. Chestia asta da o stare de oarecare anxietate, care la rindu-i stimuleaza tahicardia. Ce-ar fi sa incerci sa iei in astfel de momente niste tinctura de paducel ? Se gaseste la plafar, e ieftin, nu are efecte adverse si calmeaza inima. Ti-as mai sugera o investigatie endocrinologica, vezi daca nu e ceva legat de tiroida. Glanda asta - daca are vreo afectiune - e capabila sa dea niste sminteli la inima incit te crezi cardiac in ultimul hal. Bafta si hai s-auzim de bine!
Palpitatii inseamna, asa cum s-a spus perceperea batailor inimii, fie ele normale sau anormale. Asa ca eu zic sa ... calm down. Putin probabil sa ai ceva, dupa cum spui. Ca sa te linistesti poti pune un Holter; poate asa ai sa te convingi ca nu ai nimic. In rest, lasa medicamentele, lasa gandurile ca ai avea ceva si bucura-te de viata. happy
URL de referinţă