Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Din nou anhedonie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
V-am mai scris,am o anhedonie de 2 ani aproape,nu stiu cand am fost mai bine,sufar mult din aceasta cauza,am schimbat tot felul de antidepresive fara rezultat,depresia mi-a trecut dar am ramas cu aceasta incapacitate de a simti placere,nu pot da vina pe faptul ca nu am job,nu mai am o viata sociala,calitatea vietii mele este afectata.Cum sa ma vindec?ce sa mai fac?am prolactina mare datorita unui antipsihotic,poate acest lucru sa provoace anhedonie?de la cele mai mici pana la cele mai mari placeri la mine e redus totul.va rog ajuta ti-ma.Cu stima!
Da, e posibil. Tratamentele antidepresive pot conduce la scaderea libidoului. Daca spui ca depresia a fost rezolvata, e cazul sa te adresezi unui endocrinolog-androlog pentru investigatii suplimentare si in functie de rezultatul lor, sa urmezi un tratament hormonal. In acelasi timp, lipsa job-ului, este un factor de stres extrem de puternic, care s-ar putea sa fi impiedicat vindecarea depresiei. Nu trebuie sa renunti la viata sociala, la intalnirile cu prietenii. Redobandirea libidoului se va face de la sine cand vei inlatura factorii majori care au provocat depresia. Cred ca trebuie sa mergi si la alt psihoterapeut pentru o evaluare, un test, care sa verifice daca intr-adevar, depresia a fost rezolvata.
Sanatate.
URL de referinţă