Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: firicele de sange in sputa.
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Am 23 de ani, fumez de 5 ani, 10-15 tigari/zi. Ieri seara am tusit voluntar, evident sputa specifica unui fumator + 1 firicel de sange. M-am speriat tare, insa m-am pus la somn. Azi dimineata am tusit iar, voluntar si mi-au aparut 2 firicele de sange in sputa. Tin sa mentionez ca nu fac crize de tuse, iar cand tusesc, tusea nu e seaca ci specifica unui fumator caruia i se strang acolo reziduri, ma rog.
Ma doare si spatele si toracele, insa durerile astea le am de multi ani si se intensifica in functie de pozitia corpului si mai exact atunci cand stau mult in pat si ma dau jos; sper ca din cauza greutatii mele, avand si probleme cu greutatea.
Temperatura nu am, transpiratii nu. De curand, acum aproximativ 3 saptamani, am fost racit dar mi-a trecut relativ repede raceala.
Tin sa precizez ca durerile de spate si cele toracice, se reduc semnificativ cu aspirina. Iau aspirina aproape in fiecare zi de vreo 5-6 zile.
Imi e foarte teama si nu stiu ce sa fac sa ma calmez..
Nu iti fie teama,sfatul meu este sa mergi la un pneumolog pt investigatii.Daca te duci din timp,este mai bine decat sa amani consultatia.Nu trebuie sa te sperii cu ce citesti de pe net pt ca tu poti avea altceva,dar asta nu inseamna sa nu te duci la medic.
Mentioneaza medicului ca durerile se amelioreaza cu aspirina.Cand o iei ai grija sa nu fie pe stomacul gol.
Multumesc pentru raspuns Ioana. O sa merg la pneumolog insa dupa sarbatori.. abia atunci pot sa ajung la o clinica specializata. Ma rog la Dumnezeu sa nu fie o problema mare si cred ca stiti la ce ma refer mai exact... ma rog
Marius,te-as sfatui sa ei o pauza cu tigarile,unii oameni cheltuiesc bani grei sa traiasca si tu bani ca iti scurtezi viata...FUMATUL DAUNEAZA GRAV SANATATII!!
Multumesc pentru raspuns Leontina. Incepand de acum ma opresc din fumat. Mai am cateva tigari in pachet pe care o sa le arunc.
Vreau sa cred ca e din cauza aspirinei pe care o iau de ceva timp.. sad imi e foarte teama... Ma gandesc numai la cancer pulmonar sad( E posibil ca la 23 de ani, fumand de 5 ani si ne avand vreo raceala puternica, cel putin la plamani, sa fac cancer la plamani?
Mi-am imaginat ca te gandesti la cancer,de aceea ti-am spus sa nu te sperii de ce citesti pe net.Cancerul poate sa apara la orice varsta,dar incearca sa nu ai ganduri asa de negre pt ca e posibil sa fie altceva.Ca sa iti dau un exemplu...si tatal meu a avut o problema asemanatoare cu tine,in sensul ca intr-o seara l-a apucat tusea si scuipa sange(el fiind fumator de zeci de ani).Cand am mers cu el la medic s-a descoperit ca nu avea nimic la plamani,ci totul a fost din cauza unor vase de la nivelul esofagului care s-au spart pt ca a mancat niste covrigi mai uscati.
Foarte bine ca urmezi sfatul Leontinei de a te lasa de fumat.Fumul de tigara nu aduce nimic benefic pt organism.
Va multumesc pentru raspunsuri. Tocmai ce am venit de la tenis de masa, unde am jucat continuu, bine cu mici pauze, in jur de 3 ore. M-am dus special sa vad daca obosesc repede. N-am obosit frate deloc, ba chiar m-as mai fi jucat si nici n-am tusit deloc. O sa merg maine dimineata la spital sa-mi fac o radiografie. Presupun ca acolo se vede ce si cum..
Multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte.
Am revenit cu noutati. Am fost la spital si mi-au facut o radiografie din care a reiesit ca am o usoara pneumonie. Mi-a dat sa iau zinnat + parasinus + strepsils. Mi-a zis domnul dr. Popescu Costin (nu stiu daca e relevant numele domnului doctor), sa incerc sa ma las de fumat, ca in timp pot aparea probleme serioase la plamani.
Acum va intreb ce am uitat sa-l intreb pe domnul Popescu din cauza emotiilor. Cauza punctelor/firicelelor de sange este acest diagnostic?
Ma bucur ca ai fost la medic si ca urmezi tratamentul.Foarte bine ai facut! Nu il cunosc pe dl.doctor asa ca nu imi pot da cu parerea in legatura cu dumnealui.Ai face bine daca te-ai lasa de fumat.Stiu ca iti va fi greu si nu vei putea sa renunti la ele de pe o zi pe alta.Incearca totusi sa le raresti,in fiecare zi fumeaza cate o tigara mai putin pana ajungi la 0.E mai greu dar rezultatele vor fi mai mult decat satisfacatoare.

Din cate stiu eu,da,acele firisoare de sange in sputa pot avea ca si cauza pneumonia.
Buna ziua, Dupa o raceala obisnuita tratata cu ridiche cu miere, caiuri de ceapa, patlagina si siropul Prospan pe baza de iedera si dupa o saptamana am observat ca scuip cu ceva maroniu si roz spre rosu. mentionez ca sunt fumatoare. Credeti ca e ceva grav? Cui ar trebui sa ma adresez? Multumesc
Pagini: 1 2
URL de referinţă