Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: migrene
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Ma numesc B.A., am 23 de ani.
Am stari de ameteala, diferite de cele pe care le stiam eu pana acum, nu se invarte nimic in jurul meu doar am senzatia ca incep sa-mi pierd cunostiinta, in acele momente simt nevoia sa ma asez ,sa ma odihnesc.Pare ca o indepartare de realitate, parca tot ce este in jurul meu se transforma intr-un fundal. Simt uneori presiune in ceafa. Inainte erau doar niste dureri de cap ingrozitoare dar fara stari de ameteala si dezorientare,acum s-au accentuat si aceste senzatiile de ameteala am avut dureri de cap foarte puternice, uneori cu varsaturi, aceste migrene durau cateva zile. O perioada au mai incetat migrenele, dar acu de 3 luni sunt continue,acum vre 10 ani an cazut de si m-am lovit la cap dar am facut 2 CT_uri si nu a iesit nimica dar de atunci ma lupt cu aceste migrene,nu stiu ce sa ma mai fac,sunt casatorita si imi doresc un copil dar insa aceste dureri de cap ma impiedica sa raman insarcinata deoarece nu mai support aceste dureri si nu le pot depasi fara pasatile analgezice!
Va rog sa ma indrumati , ce as putea sa mai fac? Ce analize? Unde sa merg?
Ti-ai facut un set complet de analize? Ce ti-a spus neurologul care te-a consultat si ti-a recomandat CT-urile?
Atat ct-ul si cat si consultatia la neurolog a avut loc acum catva ani.Mi-a facut CT-ul deoarece sa gandea sa nu am ceva urmari de la o simpla cazatura,dar nu mi-a iesit nimik atunci,mi-am facut anlizele si mi-au iesti ok,pana si analize endocrine mi-am facut si ,si acelea au iesit in limite..nu stiu unde sa ma dac si ce sa ma mai fac,sa revin iar la un control la un neurolog?
!!!
Ai un tensiometru in casa? Ti-ai luat tensiunea cand ai acele stari? Ai fost la un control oftalmologic si la unul ORL (vreo sinuzita mai veche in antecedente)? Sunt doua discipline catre care trebuie sa te orientezi. Fa si un set nou de analize de baza (trebuie verificat daca e vorba de vreo anemie feripriva, un dezechilibru ionic) si o ecografie de abdomen pentru a vedea cum se prezinta caile hepatobiliare. Daca totul e ok, mai fa o vizita la un neurolog bun. De asemenea, e important sa nu ai vreo problema in sfera stomatologica.
Sanatate.

P.S. Nu ne-ai spus ce inaltime si greutate ai. In cazul in care esti supraponderala (desi la 23 de ani e mai greu!) e de luat in considerare o posibila apnee de somn.
(16-11-2013 10:14 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Ai un tensiometru in casa? Ti-ai luat tensiunea cand ai acele stari? Ai fost la un control oftalmologic si la unul ORL (vreo sinuzita mai veche in antecedente)? Sunt doua discipline catre care trebuie sa te orientezi. Fa si un set nou de analize de baza (trebuie verificat daca e vorba de vreo anemie feripriva, un dezechilibru ionic) si o ecografie de abdomen pentru a vedea cum se prezinta caile hepatobiliare. Daca totul e ok, mai fa o vizita la un neurolog bun. De asemenea, e important sa nu ai vreo problema in sfera stomatologica.
Sanatate.

P.S. Nu ne-ai spus ce inaltime si greutate ai. In cazul in care esti supraponderala (desi la 23 de ani e mai greu!) e de luat in considerare o posibila apnee de somn.

Am 165cm si 55 de kg....am sa merg pentru inceput la neurolog si apoi voi vedea ce o sa imi recomande,va multumesc!!
URL de referinţă