Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Perioada fertila sau nu?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Poate sa ma lamureasca cineva privind perioada fertila sau posibilitatea unei sarcini?
Prima zi de menstruatie era pe 25 Octombrie iar contactul sexual in 2 Noiembrie (am folosit prezervativul, desi posibil sa fi fost cu probleme). Cand ar trebui sa inceapa perioada fertila, ovulatia? Mentionez ca prima zi a menstruatiilor anterioare erau 22 Septembrie, 26 August, 28 Iulie, 30 Iunie. Durata menstrei 5-7 zile.

Pe 11 noiembrie am observat pe hartie igienica foarte putin sange (de culoare roz), sani mai sensibili si de 2 zile simt o durere in zona ovarelor. Poate fi vorba de ovulatie sau posibil primele semne de sarcina? Sunt ingrijorata, deoarece momentan nu imi doresc o sarcina.

Multumesc pentru raspuns.
De ce nu cumperi un test de sarcina de la orice farmacie si te lamuresti?
Cum crezi tu ca ar putea cineva pe Internet, fara sa te vada si fara nici un test, sa iti dea un verdict, sa iti spuna sigur daca esti insarcinata sau nu?! Nu avem clarvazatori pe Forum, Vrajitorul din Oz e in concediu, iar Mama Omida a refuzat oferta de colaborare cu noi :-)
happy) Da am observat ca Vrajitorul din Oz este in vacanta, multumesc pentru raspuns. :-)
Am crezut ca ma poate lamuri cineva cum iti dai seama de perioada fertila (data exacta a ovulatie) la un ciclu neregulat. In privinta testului mai trebuie sa astept putin, ca altfel il fac degeaba, este prea devreme.
Calculul perioadei fertile pentru un ciclu neregulat se face prin urmarirea ciclului pentru minim 6 luni. Se retine durata minima si cea maxima a ciclului - din valoarea maxima se scad 11 zile si se obtine ultima zi fertila, iar din valoarea minima se scad 18 zile, obtinandu-se prima zi fertila.
Ati explicat calculul perioadei fertile exact pe intelesul meu Arm. Am mai cautat informatii despre perioada fertila si am gasit calculul acesta: ''la un ciclu neregulat (24 zile-cel mai mic si 36 de zile cel mai mare (interval), perioada periculoasa va fi intre 36-10=26 si 24-18=6)''. Acum am inteles mai bine cum sa calculez prima si ultima zi fertila. Multumesc!
URL de referinţă