Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: ocluzie intestinala cauzata de aderente
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Tatal meu in varsta de 77 ani a fost operat de ocluzie intestinala.
La 10 zile de la operatie a facut iar ocluzie si a fost operat din nou.
Medicul i-a spus ca avea foarte multe aderente, iar intestinele erau lipite intre ele.
Acum tata este in spital, are abia 4 zile de la a doua interventie, ne rugam sa fie bine.

Exista vreo metoda de a scapa de aderente ?
Se poate rezolva, altfel decat chirurgical, o ocluzie intestinala cauzata de aderente?
Exista vreun tratament postoperator care sa stimuleze intestinele sa isi reia functiile ?
Imi pare rau pt tatal tau.Stiu ca ocluzia intestinala este destul de urata si da simptome greu de suportat.
Din cate stiu eu,nu exista alt tratament pt ocluzie decat cel chirurgical. Dupa operatie tatal trebuie sa evite efortul(asta nu inseamna ca va trebui sa stea de acum in colo nemiscat in pat,ci sa mearga atat cat simte el ca poate,sa isi miste picioarele,dar sa nu alerge,sa nu ridice greutati,sa nu faca abdomene),sa respecte regimul indicat de medicul care l-a operat.
Avand in vedere ca au trecut 4 zile de la operatie,intestinele ar trebui sa isi revina la normal si sa aiba scaun.
URL de referinţă