Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: 4 luni
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua baietelui meu de 4 luni,cantareste 6,200gr si are 66 de cm. La nastere a avut 3.350gr si 50 de cm. Mi se pare ca mananca foarte putin 110 ml la o masa,e hranit cu formula. Am trecut si pe alimente solide,cereale, piureuri de fructe,iaurt dar se constipa foarte tare. Ce as putea sa fac sa nu se mai constipe? a crescut suficient? Mananca prea putin? Va rog sa imi raspundeti. Multumesc!
Buna ziua! Nu te gandi la cantitatea de mancare pe care i-o dai pt ca din punctul meu de vedere problema in acest caz este calitatea.Vreau sa zic ca baietelul tau este constipat din cauza dietei(lapte formula,alimente solide,iaurt din lapte de vaca) cu care stomacul bebelusului tau nu este obisnuit.Este foarte bine ca ii dai fructe(sub diverse forme,pireu sau suc proaspat stors)insa axeaza-te in special pe mere,prune,pere si evita sa ii dai banane.Da-i sa bea ceai suficient,da-i mese mici si dese astfel incat intestinele lui sa aiba timp sa digere ceea ce ii dai.Nu uita ca inca este mic,iar alimentatia lui de baza nu trebuie sa fie mancarea solida.Ea trebuie introdusa treptat.
Incearca sa il masezi pe burtica,fa-i baite caldute si fa-i ,,bicicleta"(il intinzi pe spate,ii prinzi piciorusele si i le misti ca si cum ar merge pe bicicleta)
Multumesc de raspuns. Ce parere ai de probiotice,crezi ca l-ar ajuta? Bea ceai de musetel 120ml pe zi si 60ml noaptea,mi-e frica sa nu bea numai ceai si sa refuze laptele. Ceai ar bea cred ca si 200ml pe zi dar nu ii dau atat pt ca am citit undeva ca ii taie pofta de mancare.Para ii dau aproape zilnic.Mancare solida primeste doar de doua ori pe zi,dar pe langa ea mai mananca si cativa ml de lapte la o masa.Laptele praf este NAN1,asa i-am dat de la inceput.Nu am alaptat exclusiv deloc pentru ca mi-a fost frica ca nu se satura,am alaptat mixt o luna,dupa refuza sanul, acum imi pare rau ca i-am tot dat lapte praf...
Intr-adevar nu ai facut bine ca nu l-ai hranit la san mai mult timp,dar acum faptul e consumat.
cat despre probiotice,ele ajuta in caz de diaree(cea cauzata de administrarea de antibiotice),inflamatii ale intestinului,balonare,tulburaru de flora(in cazul bebelusilor,a celor nascuti prin cezariana).Sfatul meu este sa vorbesti cu medicul pediatru.Nu ii da copilului medicamente ,,dupa ureche",ci doar la recomandarea medicului care il are in grija.
URL de referinţă